Vesti iz zemlje

06.11.2023. 17:01

021

Autor: Čedomir Savković

Na pomolu novi protest poljoprivrednika, država tvrdi „sve smo ispunili“

Foto: Pxhere

Organizacijha „Inicijativa za opstanak poljoprivrednika“ donela je odluku da nove proteste zakaže 13. novembra, pošto njihovo članstvo tvrdi da država nije ispunila zahteva sporazuma iz maja za 2023. godine, kao ni obećanja za 2024. godinu. Sa druge strane, ministarka poljoprivrede Jelena Tanasković tvrdi da je ispunjeno sve što su poljoprivrednici tražili.

Ministarka poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Tanasković odgovorila je na najave dela poljoprivrednika o protestima, naglasivši da su ispunjeni svi raniji zahtevi, kao i da su novi protesti „politička igra u sred izborne kampanje“, preneli su beogradski mediji.

Kako je ranije preneo portal 021, poljoprivrednici traže veće subvencije u ratarskoj proizvodnji, uređenje berzanskog trgovanja, jeftinije gorivo.

Kako se navodi, oni su se ogradili od svega što piše u obrazloženju o izmenama i dopunama Zakona o poljoprivredi i ruralnom razvoju za 2024. godinu, navodeći da „ništa o čemu je pričano i dogovarano na sastancima nije uneto u zakon“.

„Povećan je minimalan iznos za osnovne podsticaje po površini biljne proizvodnje sa 6.000 dinara na 12.000 dinara, kao i minimalan iznos premije za mleko sa deset dinara na 15 dinara po litru mleka,“ navodi se u obrazloženju novih zakonskih izmena koje se odnose na subvencije u poljoprivredi za 2024. godinu i koje su predložene 5. oktobra.

Premija za mleko iznosiće 19 dinara po litru (bila je 15, traženo da bude 20 dinara po litru), a subvencije po grlu goveda iznosiće 40.000 dinara, kako su i zahtevali poljoprivrednici, saopšteno je nakon potpisivanja sporazuma između poljoprivrednika i Vlade Srbije 22. maja ove godine.

Do sada formulisani zahtevi poljoprivrednika:

  • Subvencije po hektaru od 300 evra, što je zahtev još iz protesta prošlog avgusta.
  • „Plavi dizel“ bez akcize za 100 litara po hektaru, tj. dizel na svim pumpama bude bez akcize + PDV od prvog januara kako je i bilo po sporazumu iz maja.
  • Premija za mleko 19 dinara po litri na osnovu dogovora iz maja, a ne 15 dinara kako se predlaže za 2024. godinu.
  • Subvencija po kravi 40.000 dinara, što je bio dogovor u maju, da ostane u 2024. godini.
  • Subvencionisani krediti od jedan odsto koji se mogu koristiti i za refinansiranje postojećih kredita.
  • Sistemsko uređenje zakonom o robnoj berzi.

Predsednik Skupštine udruženja Inicijativa za opstanak poljoprivrednika Srbije Mileta Slankamenac rekao je da su se na protest odlučili jer deo dogovorenih stavki iz maja ove godine, nakon protesta i blokada, nije ispunjen.

Prema njegovim rečima, iz ministarstva i vlade su dobili garancije da će se problemi rešiti do oktobra. Međutim, ništa se nije dogodilo, a poslednje informacije iz Beograda pokazuju da se stvari neće poboljšati, zbog čega su se odlučili na protest.

Deo obrazloženja novih zakonskih izmenama koje se odnose na subvencije u poljoprivrediFoto: Screenshot

Slankamenac smatra da vlast odugovlačenjem pokušava da odloži ispunjene zahteva. Po njegovim rečima, organizovanje izbora ne treba da bude prepreka za rešavanje paorskih pitanja, jer bez obzira na to ko bude bio na vlasti posle 17. decembra, čekaju ih problemi poljoprivrede.

„Država funkcioniše i nas ne interesuje njihova organizacija, jer na vlasti je dok ne bude promenjen i dok se to ne desi neka traži rešenje za probleme koji postoje. Nek donose lex specijalise ili kakve već odluke može da donese Vlada Srbije da se reši problem. Naš prvobitan zahtev je – ‘imamo problem rešite ga’. Ne moramo ni da im šaljemo zahteve, znaju koji su, neka ih rešavaju. Poljoprivrednici su u ovoj godini u ozbiljnoj dubiozi i vlast je morala da interveniše još odavno kako zna i ume, a ne da nas zavlači“, dodao je Slankamenac.

Iza zahteva, kao i poziva za protest, stoje udruženja: „Inicijativa za opstanak poljoprivrednika Srbije“, „Naše mleko“, „Udruženje poljoprivrednih proizvođača Subotice“, „Spas i opstanak stočara Zapadne Srbije“, „Savez udruženja poljoprivrenika Banata“, „Proizvođači mleka Šumadije i Pomoravlja“ i „Udruženje poljoprivrednika Aradac“.

Srpskoj poljoprivredi potrebno „barem milijardu evra“ za oporavak

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.