Ostalo

15.11.2022. 09:21

Saopštenje

Autor: Nova ekonomija

Srpske kompanije će zbog saradnje sa svetom morati da primene ESG pravila

Foto: CMS Belgade

Ostalo

15.11.2022. 09:21

Srpske kompanije sa apetitom za integraciju u nemačke i evropske lance snabdevanja će morati da preduzmu konkretne akcije, edukuju svoje zaposlene i podignu pozitivnu svest o temama ljudskih prava, različitosti, inkluzije i jednakosti na radnom mestu, zaključeno je na ESG konferenciji u ogranizaciji advokatske kancelarijeCMS Beograd.

ESG (Environmental Social Governance) regulatorna konferencija, pod nazivom „UKROTIMO ZMAJA: Implementacija ESG-a – demistifikacija rizika“ održana je u i okupila je više od 180 ESG stručnjaka iz oko 150 srpskih korporacija, kako bi se objasnili ESG trendovi.

Panelisti navode da se propisi pomeraju sa mekih na čvrste zakone, sa Direktive EU o nefinansijskom izveštavanju ka Direktivi o izveštavanju o korporativnoj održivosti, i da se odmah treba pozabaviti usklađenošću sa ovim propisima.

„Nepoštovanje ESG regulative i standarda sada može dovesti do budućih kazni, izostanka investicija, pa čak i gubitka važnih klijenata, ali može uzrokovati i odgovornost menadžmenta i upravnih odbora, zbog njihovog zanemarivanja fiducijarne dužnosti i nedostatka odgovarajućih procedura dužne pažnje“, rekao je rukovodeći partner CMS-a Beograd Radivoje Petrikić.

CMS šefica za održivost za Centralnu i Istočnu Evropu, Austriju i Tursku Done Jalcin, uz obećanje da niko neće biti izostavljen, objasnila je da će novi zahtevi za usklađenost sa ESG-om uticati na kompanije iz Evropske unije, ali i kompanije koje nisu članice EU, a imaju značajne operacije na teritoriji unije, kao i one integrisane u lance vrednosti velikih kopmanija EU.

Panel diskusija skrenula je pažnju na teme iz različitih industrija i istakla značaj saradnje svih učesnika u lancu snabdevanja, posebno onih koji su integrisani u nemačke lance snabdevanja, s obzirom na predstojeće uvođenje ESG due diligence izveštavanja, koje će uticati na srpske dobavljače nemačkih kompanija.

„Najveći izazov sada za kompanije poput Delta Holdinga i druge multinacionalne korporacije sa razvijenom implementacijom ESG-a je da edukuju svoje dobavljače, posebno mala i srednja preduzeća, koja se bore sa implementacijom ESG-a”, objasnija je direktorka za održivost u Delta Holdingu Tijana Koprivica.

Član Izvršnog odbora ProCredit Banke Srbija Ivan Smiljković, potvrdio je na osnovu svog iskustva da mala i srednja preduzeća u Srbiji tek treba da razviju svoju ESG praksu.

On veruje da agilna mala i srednja preduzeća mogu da iskoriste ovaj novi ESG regulatorni talas da postanu usaglašena sa ESGom i da tako stvore priliku da budu integrisana u lance snabdevanja kompanija iz EU, kao i da postanu privlačnija kao dobavljači.

Dragana Bajić, partner u CMS-u Beograd i šef odeljenja za radno pravo i zaštitu podataka, smatra da će srpske kompanije sa apetitom za integraciju u nemačke i evropske lance snabdevanja morati da preduzmu konkretne akcije, edukuju svoje zaposlene i podignu pozitivnu svest o temama ljudskih prava, različitosti, inkluzije i jednakosti na radnom mestu.

Prema pomenutim pravilima o izveštavanju o korporativnoj održivosti, biće potrebno i dokazati ispunjavanje ovih obaveza. Prva pravila će početi da se primenjuju od početka 2023. godine za dobavljače velikih nemačkih kompanija.

Generalni direktor kompanije Cushman Wakefield CBS International u Srbiji Goran Živković, izjavio je da sektor nekretnina u Srbiji može da ponudi zelena rešenja jer investitori i građevinske kompanije imaju neophodno znanje i njihov portfolio zelenih zgrada, sa LEED i BREEAM sertifikatima, sve je veći.

„Svest zakupaca o ESG-u i potrebi sertifikacije zelene gradnje kod komercijalnih nekretnina mora da raste, ako želimo da vidimo pozitivne promene“, zaključio je on.

Propisi o usklađenosti sa ESG-om se pooštravaju i srpske kompanije će morati da rade kako bi bile spremne da ispune predstojeće zahteve za izveštavanje. ESG više nije nešto što je lepo imati, već predstavlja neophodnu poslovnu strategiju za sve korporacije koje oblikuju održivu budućnost.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.