Priče i analize

12.12.2017. 16:06

Beta

Autor: Nova Ekonomija

Dinar na današnji dan 1873. godine ustanovljen kao srpski novac

Dinar je na današnji dan 1873. godine ustanovljen kao zvanični srpski novac, a prvi dinar u srebru iskovan je 1875. godine.

Krupan korak u uspostavljanju i razradi novčanog sistema Srbije desio se 1873. godine, kada je za vreme vladavine kneza, a kasnije srpskog kralja, Milana Obrenovića donet Zakon o kovanju srpske srebrne monete.

Taj zakon je usvojen u Skupštini 29. novembra 1873. godine, po starom, odnosno 12. decembra po novom kalendaru, a knez Milan ga je potvrdio već narednog dana. U skladu sa ovim zakonom, 1875. godine je iskovan prvi dinar u srebru sa likom kneza Milana na aversu u apoenima od 50 para, 1 i 2 dinara.

Novčani sistem se, po tom zakonu, zasnivao na načelima i odredbama Pariske novčane konvencije iz 1865. godine, na osnovu koje je stvorena Latinska monetarna unija.

Iako Srbija formalno nije pristupila Konvenciji, prvi dinar je shodno njenim odredbama, imao isti sadržaj srebra, težinu i dimenzije kao i franak, odgovarajući srebrni novac Francuske i ostalih zemalja članica Konvencije.

Prema oceni Narodne banke Srbije značaj Zakona o kovanju srpske srebrne monete je u tome što se njime, prvi put nakon srednjovekovnog perioda, uvodi samostalnost novčanog sistema u zemlji dok je Srbija bila još uvek u formalno vazalnom odnosu prema otomanskoj vlasti.

„Istorijski trenutak u kome se pojavljuje srpski novac s nazivom dinar predstavlja period teških privrednih prilika i nesigurnosti. Smisao ove novčane reforme i izdavanje srebrnog dinara bio je da se novčani sistem osavremeni i da se zemlja i na ovom polju uključi u život Evrope, kao i da dinar izjednačavanjem s novcem zemalja članica Latinske unije dobije status konvertibilne valute. Takođe, jasna je i namera ove reforme da se i u ovoj oblasti dokaže državnost Srbije na putu ka potpunoj nezavisnosti“, istakla je NBS.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.