Priče i analize

29.07.2017. 13:38

Blic

Autor: Nova Ekonomija

Džef Bezos, vlasnik Amazona, zvanično postao najbogatiji čovek na svetu

Nakon što su akcije kompanije Amazon povećale neto vrednost svog izvršnog direktora Džefa Bezosa u utorak na 90,9 milijardi dolara, on je zvanično postao najbogatiji čovek na svetu i sa trona srušio Bila Gejtsa, kome sad beži za 1,4 milijardu dolara.

Jedan od osnivača Majkrosofta, Bil Gejts, je poziciju najbogatijeg čoveka držao od 2013. godine.

Bezos inače ima 17 odsto udela u Amazonu, čija je vrednost premašila 500 milijardi dolara. Kompaniju je osnovao 1994. godine, a plan o osnivanju je smislio tokom putovanja od Njujorka do Sijetla, kad je čuo vest o ogromnom povećanju korišćenja interneta.

„Kad donosim odluku, stavim se u poziciju da mi je 80 godina i onda se upitam bih li tada zažalio zbog odluke. Da li bih sa 80 kukao što se nisam priključio tom brzom vozu zvanom internet, za koji sam verovao da znači revoluciju? Sve je govorilo da hoću, da jednostavno moram u tome da pokušam da učestvujem, „objasnio je Bezos.

Bezos je posao pokrenuo u sopstvenoj garaži, a danas se Amazon nalazi na četvrtom mestu najvrednijih kompanija, ispred koje su Epl, Alfabet i Majkrosoft.

„Mislim da su njegove dosadašnje aktivnosti pokazale da je on želeo da sa nekim poslovnim investicijama unese promene u društvo,“rekla je izvršna direktorka Globalnog filantropskog foruma.

Amazon2

Amazonov ugovor o kupovini kompanije Whole Foods market, dovela je do povećanja Bezosove vrednosti za 1,8 milijardi dolara. Bezos je takođe odlučio da uloži i u Washington Post, pa ga je kupio 2013. godine i brzo ga pretvorio u modernu i digitalnu novinarsku „elektranu“, piše Business Insider.

Bezos je takođe bio i jedan od deoničara Gugla 1998. godine kad je uložio privatnih 250 hiljada dolara, što je rezultiralo u više od 3,3 miliona deonica kad je kompanija 2004. izašla na berzu. Iako nije otkrio koliko deonica Gugla i dalje drži, njihova današnja vrednost premašuje 3,1 milijardu dolara.

Amazon, u početku internet knjižara sa zvonom koje bi se oglasilo kad bi neko nešto kupio, sad je gigant od 500 milijardi dolara, koji nudi i ceo niz sopstvenihstitih proizvoda, od tableta Kindle, preko televizijskih serijala (Transparent je prošle godine osvojio Zlatni globus i Emi) do čak sedam modnih brendova izbačenih ove godine. U modnoj industriji Amazon, inače, trenutno drži oko sedam posto ukupnog američkog tržišta odeće i obuće, očekujući dalji rast.

Bezos, inače poseduje i kompaniju Blue Origin, koja je osnovana 2000. godine i koja mu služi da istražuje svemir. Pre dve godine su krenula testiranja njegovih višestruko upotrebljivih raketa za suborbitalne letove, a uspesi su Bezosa naveli da optimistično najavi kako će se u njegovoj ponudi skoro, već 2018. godine naći i jefitni privatni svemirski letovi.

„Imajte samo strpljenja,“ poručio je Bezos, što je jedna od njegovih prepoznaltjivih maksima, pored pravila dve pice koje podrazumeva da ako svoj tim ne možeš da nahraniš sa dve pice, onda je on previše veliki.

amazon3slicica

Zloglasna korporativna kultura

Njujork Tajms je prošle godine objavio veliki tekst sa izjavama bivših radnika i trenutno zaposlenih u Amazonu o brutalnim uslovima u kojima ljudi rade ili su radili.

Jedna od zaposlenih je rekla kako je najuobičajnija stvar videti kolegu da plače za svojim stolom. Atmosfera u kojoj rade je takmičarska tako da je kolega kolegi vuk i preživljavaju samo oni najbolji.

Radi se stalno, noću, vikendima, za praznike i stalno se meri učinak zaposlenih. Jedna radnica je zbog bolesnog oca putovala u drugi grad i često nije odrađivala vikende i nije nosila posao kući, što joj je stvorilo gomilu problema. Kad joj je otac bio na samrti uzela je neplaćeno odsustvo i više se nikad nije vratila u kompaniju.

„Ako ne možeš dati apsolutno sve, 80 sati nedeljno, smatraju te slabim. Jedna od koleginica dobila je rak dojke, a ubrzo nakon toga i upozorenje da bi mogla da bude otpuštena jer su je teškoće u privatnom životu počele usporavati u ispunjavanju poslovnih ciljeva, „rekla je bivša zaposlena o Amazonu.

Kompanija je negirala navode, prećutevši pritom kritike da među top-menadžerima nema žena ni plaćenih porodilja.

Sam Bezos je nakon objave poslao dopis zaposlenima: 

„Mislim da bi samo ludak radio na mestu koje je ovako opisano. Ja u tome ne prepoznajem Amazon, a nadam se ni vi. Ako ipak iko od vas ima iskustvo slično opisanom, urgiram da mi se lično javi“, poručio je, a kompanija je prošlog novembra najavila da uvodi skraćeno, 30-satno radno vreme, još jedan svoj „eksperimentalni program“.

Oni koji rade 30 sati nedeljno imaće jednake beneficije kao oni od 40, ali će primati 75 posto plate.

„Mi smo prijateljska kompanija i intenzivna, ali ako moramo da biramo, onda smo radije intenzivni“, izjavio je jednom prilikom Bezos.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.