Priče i analize

01.12.2016. 12:39

Blic

Autor: Nova Ekonomija

Džon Koližen je najmlađi milioner koji je stekao ogromno bogatstvo

Džon Koližen je imao samo 16 godina kada je zajedno s bratom osnovao prvo startap preduzeće i postao milioner. Danas se nalazi na čelu Forbsove liste milijardera.

Ima samo 26 godina, vlasnik je preduzeća i milijarder – najmlađi na svetu koji je sam stekao bogatstvo. Zajedno sa 28-godišnjim bratom Patrikom, Džon Koližen vodi startap kompaniju Strajp, američki servis za plaćanje putem interneta. 

Nakon finansijske injekcije od oko 150 miliona dolara, njihova kompanija trenutno vredi 9,2 milijarde dolara. Najnovija sredstva obezbedio je KapitalG, filijala Guglove matične kompanije Alfabet, pa je sada vrednost kompanije Strajp gotovo dvostruko veća nego prošle godine.

Karijera ovog mladog momka liči na uspon osnivača Fejsbuka Marka Zakerberga, koji je imao 25 godina kada je 2009. postao najmlađi selfmejd milijarder na svetu. Poput Džona, i Zakerberg je prekinuo studije na Harvardu.

Braća iz Irske osnovala su Strajp 2010. godine. Na sličan način kao i Pejpal, Strajp pruža mogućnost sitnim trgovcima da primaju kreditne i debitne kartice. Strajp je kasnije pokrenuo platformu Atlas, alatku koja međunarodnim osnivačima omogućava širenje u SAD.

Danas ima 547 zaposlenih u devet biroa.

Među akcionarima su Ameriken ekspres i Viza. 

Strajp je postao konkurencija Ibej servisu Pejpal.

Prema procenama Forbsa, braća imaju po 12 odsto udela u kompaniji, čije se sedište nalazi u San Francisku. Prema tome, Džon Koližen, predsednik kompanije, težak je 1,1 milijardu dolara. 

Time je prestigao dva meseca starijeg osnivača Snepčeta Evana Špigla, koga često nazivaju novim Zakerbergom. Džonov brat Patrik, glavni izvršni direktor Strajpa, i suosnivač Snepčeta Bobi Marfi obojica imaju 28 godina. Njih petorica su jedini milijarderi na svetu koji su mlađi od 30 godina, a stekli su bogatstvo samo sopstvenim radom.

Braća Koližen su u početku sve poslove obavljali sami (programiranje, opsluživanje klijenata i reklama), a danas imaju 547 zaposlenih u devet biroa širom sveta.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.