Priče i analize

23.03.2016. 15:49

Hubspot

Autor: Nova Ekonomija

Greške u pisanju CV-ja koje treba izbeći

intervju%20za%20posaoIako mnogi koji danas traže posao ne veruju previše u konkurse i radne biografije, sređen i lepo napisan CV svakako ne može da škodi.

Loši rezultati konkursa ne moraju biti samo posledica neiskustva, već upravo i loše napisane biografije, pošto već time dajete određen signal o sebi potencijalnom poslodavcu.

Da se ne biste sapleli već na tom prvom koraku, evo o čemu bi trebalo da vodite računa prilikom pisanja CV-ja.

1. Greške u kucanju i gramatičke greške

Kada je u pitanju tehnički deo vaše biografije, morate ga dovesti do savršenstva jer to mnogo govori o vama. Ukoliko niste sigurni, zamolite nekoga da pročita i eventulno vas uputi u određene propuste.

2. Preležeran ton

Članovi generacije Y posebno znaju o čemu je ovde reč. Iako su ležeran, duhovit i originalan pristup poželjni kako biste se istakli iz mase jednoličnih biografija – postoje granice, koje doduše nisu najjasnije. Nikada ne znate na kakvog ćete poslodavca naići, stoga budite oprezni i umereni.

3. Žargon i klišei

I dok neki obožavaju klišee, mnogi ih ipak ne vole. Volim timski rad. Željan/a sam novih znanja i veština. Volim rad u dinamičnom okruženju. Zasigurno nešto od ovoga ili sličnog imate u svom CV-ju. No, to vam nije potrebno. Izbacite takve fraze već danas.

intervju%20za%20posao%2009

4. Biografija duža od dve stranice

Bez obzira na razlog tolikog obima, ostavićete jako loš utisak ukoliko pređete dve stranice teksta. Biografija je vaše svojevrsno ogledalo, a tom dužinom samo govorite da ste jedna od onih osoba koje već pri prvom upoznavanju i u pet minuta ispričaju sve o svom životu. Držite se relevantnih informacija za posao na koji se prijavljujete.

5. Emotikoni

Smajlijima i sličnim emotikonama nije mesto u biografiji. Koristite se rečima, proširenim rečenicama, interpukcijskim znakovima, ali ne i emotikonima. To je neprofesionalno i krajnje nepotrebno.

6. Neprofesionalne e-mail adrese

Zaboravite na e-mail adresu slatkica88@gmail.com ili tomi.bond007@yahoo.com. To je krajnje neprofesionalno i svakom poslodavcu će odmah zapasti za oko. A šteta je da vas eliminišu samo na osnovu mail adrese koju niste promenili od srednje škole.

7. Nekonvencionalan font

Ukoliko želite da se istaknete, postoji toliko drugih načina da to i postignete. Zaboravite na neuobičajene fontove. Držite se standarda, a snažniji utisak ostavite nečim drugim: pismom preporuke bivšeg poslodavca i slično.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.