Priče i analize

07.03.2016. 01:04

Money Ning

Autor: Nova Ekonomija

LIČNE FINANSIJE: Tri kategorije troškova za bolju kontrolu kućnog budžeta

Za razliku od drugih organizacija troškova, pravila 50/20/30 ćete se relativno lako pridržavati. Nema puno malih kategorija već postoje samo tri velike i zbog toga je to odličan način za početak stavljanja troškova pod kontrolu.

Najbolji način za održavanje uravnoteženog budžeta je utvrđivanje granica pre nego što počnete da trošite. Pravilo 50/20/30 osnovni je princip koji bi trebalo da vam pomogne pri alokaciji novca iz svog budžeta za razne finansijske ciljeve.

Raspodela troškova prema ovom pravilu izgleda ovako:

Stalni troškovi (50%)

Sve što morate platiti svakog meseca trebalo bi da stane u pola vaše plate kad god je to moguće. Iako to često nije izvodljivo, ipak pokušajte da se orijentišete na osnovu linije od 50 posto jer će vam to umnogome olakšati život. Primera radi, ukoliko imate platu od 50.000 dinara, nije baš najpametnije polovinu te sume dati samo na kiriju za stan. Pokušajte da se prilagodite onome što imate kako biste imali za sve što vam je potrebno.

Ciljevi (20%)

Ova je kategorija rezervisana je za neki cilj koji imate. To može biti štednja, otplata nekog duga, izgradnja fonda za nepredvidljive situacije, putovanja i slično.

Promenljivi troškovi (30%)

Ova kategorija uključuje sve troškove koji se menjaju od meseca do meseca. Kupovina životnih namirnica ulazi u ovu kategoriju, ali ona može uključivati i vaše troškove za zabavu i hobije.

Treba, naravno, imati u vidu da ovaj plan neće biti primenljiv za sve. Mnogi ne mogu stalne troškove držati ispod 50 posto pa ne mogu ni štedeti. Finansijski stručnjaci sugerišu da uvek treba stremiti tome da se više štedi, a manje troši na stvari koje nisu deo fiksnih troškova. 
Takođe, neko možda zarađuje toliko da mu fiksni troškovi nikada neće biti niti blizu 50 posto primanja, pa nije uputno razliku pretvoriti u promenljive troškove.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.