Priče i analize

29.11.2024. 09:24

Tavex

Autor: Nova ekonomija

Načini ulaganja u zlato

Foto: shutterstock
Tokom protekle godine cena zlata porasla je za više od 31%, što je malo premašilo čak i američki berzanski indeks S&P500. To je navelo mnoge ljude da odluče da uključe zlato u svoj investicioni portfelj.

Ali kako to učiniti? Da li je svo zlato investicija? Kako da znamo koja opcija je prava za nas?

Zlatni nakit nije investicija

Važno je razjasniti da nakit nije oblik investiranja u zlato. Razlog je taj što je konačna cena nakita daleko viša u odnosu na međunarodnu cenu zlata.

Konačna cena nakita sastoji se od:

  • cene plemenitih i neplemenitih metala koji se nalaze u leguri (zlato, srebro, bakar, platina itd.),
  • troškova raznih kamenčića i elemenata koji nisu u leguri nakita,
  • troškova dizajna i rada – koji su otprilike jednaki ceni plemenitih metala, što već udvostručuje cenu u poređenju sa međunarodnom cenom,
  • troškova transporta i logistike,
  • profitnih marži svih kompanija uključenih u proizvodnju nakita,
  • poreza na dodatu vrednost (PDV).

Na taj način, komad nakita može dosegnuti cenu i do tri puta veću od cene zlata koje sadrži. Najvažniji i presudni faktor u razmatranju nakita kao investicije je PDV od 20%. Ovaj porez se momentalno gubi prilikom preprodaje nakita. Svakako zlatni nakit može da da se preproda za prihvatljivu cenu, i definitvno je objekt od vrednosti, samo se ne može karakterisati kao investicija.

Investicioni zlatnici i poluge

Ako želimo da investiramo u fizičko zlato koje možemo držati u rukama, najbolji izbor su zlatne poluge i zlatnici. Oni imaju globalno standardizovane karakteristike, a postoji čak i zakonodavstvo koje određuje koji proizvodi su investicionog kvaliteta, a koji nisu.

Za zlatnike, moraju ispunjavati sledeće kriterijume:

  • imati najmanje 90% sadržaja zlata (minimum 21,6 karata),
  • biti proizvedeni nakon 1800. godine,
  • biti ili su nekad bili zakonsko sredstvo plaćanja u zemlji izdavaoca (gotovo svi zlatnici imaju nominalnu vrednost, što znači da su mogli ili još uvek mogu biti korišćeni za kupovinu robe i usluga, u zavisnosti od denominacija – 100 evra, 100 američkih dolara, 100 australijskih dolara, 100 funti sterlinga itd.),
  • prodajna cena ne sme premašiti međunarodnu cenu zlata za više od 80%.

Standardizovani zlatnik od jedne trojske unce (31,1 gram) obično ima cenu koja je 5%-7% viša od međunarodne cene zlata.

Što se tiče zlatnih poluga, zakonodavstvo je jednostavnije: poluge moraju biti sečene ili liveno oblikovane i sadržavati najmanje 99,5% zlata. Manje poluge (do 100 grama) isporučuju se u plastičnom pakovanju, koje služi kao sertifikat autentičnosti. Za zlatnike, autentičnost se potvrđuje njihovim fizičkim karakteristikama, bez dodatnih dokumenata.

Konačna cena jedne unce zlata u obliku poluge može biti između 4% i 5% viša od međunarodne cene. Najvažnije, investiciono zlato nije podložno PDV-u u EU, a ni u Srbiji. Ovo je najznačajniji faktor za fizičko investiciono zlato, i čini ga pravom investicijom.

Fizičko investiciono zlato postaje sve popularnija investicija širom sveta pa i u Srbiji. Periodi visoke inflacije, ekonomske nestabilnosti i geopolitičkih tenzija guraju sve više investitora i pojedinaca ka zlatu. Ono je standardizovano i može biti preprodato širom sveta po sličnim cenama.

Fondovi za trgovinu zlatom na berzi (ETF)

Za one koji ne žele da poseduju fizičko zlato, moguća je kupovina „papirnog zlata“. Ovaj proces podrazumeva kupovinu udela u fondovima za trgovinu zlatom (kao što su GLD, IAU ili OUNZ), pri čemu investitor dobija garanciju da je kupljena količina zlata deponovana negde.

Međutim, ovaj tip ulaganja nosi rizik treće strane, jer sigurnost investicije zavisi od drugog subjekta. Nekima to može biti manje važno, ali je vredno razmotriti.

Takođe, kupovina „papirnog zlata“ je mnogo jeftinija od svih drugih metoda, jer nema troškova pakovanja i logistike kao kod fizičkih proizvoda. U većini slučajeva, cena udela u fondu iznosi 0,3%-0,5% više od međunarodne cene zlata, što pokriva troškove skladištenja i profit menadžera fonda.

Koju god opciju smatrali optimalnom, važno je da proučite šta ulaganje u zlato podrazumeva. Razmotrite rizike i prednosti.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.