Priče i analize

18.01.2018. 15:46

faz.net

Autor: Nova Ekonomija

Najbolji šefovi na svetu:Radno vreme od pet sati, zaposleni određuju plate i odmor i dele profit firme

Pre pet godina Stefan Arstol iz San Dijega pojavio se u američkoj emisiji Shark Tank, u kojoj je investitorima predstavio svoju startap-kompaniju Tower, koja proizvodi daske za veslanje (paddle-board). Došao je u japankama i šorcu, u društvu devojke u kupaćem kostimu i počeo je veoma samouvereno. Rekao je da je reč o sportu budućnosti, ali onda je počeo da muca i više nije mogao da izusti ni reč.

Članica žirija Barbara Korkoran rekla mu je da je „verovatno najgori prezentator kojeg je ikada srela“.

Ipak, sve se dobro završilo. Milijarder Mark Kjuban obećao mu je finansijsku injekciju od 150.000 dolara u zamenu za 30 odsto udela. Od tada se kompanija Tower odlično razvija.

Petosatno radno vreme

Arstol spada u direktore koji imaju veoma neobičan stil rukovođenja.

Pre dve godine uveo je petočasovno radno vreme od osam do 13 sati. Zaposleni rade bez pauze za ručak, ali primaju punu platu. Arstol kaže da je na taj način želeo da „im vrati život“.

Petočasovno radno vreme, međutim, ne znači da zaposleni mogu da lenstvuju. Svakom novom radniku jasno stavlja do znanja da za to kratko vreme treba da obavi posao koji se obično obavi za osam sati. U suprotnom mu preti otkaz. 

Dodatna stimulacija: pet odsto profita deli se među zaposlenima.

Radno vreme i plate proizvoljni

I Filip Zifer ima zanimljiv način upravljanja kompanijom. Zajedno s Valdemarom Cajlerom osnovao je startap-kompaniju za prodaju veganskih kondoma. U njihovoj proizvodnji se ne koristi mlečni protein, uobičajeni sastojak lateksa. Prezervativi se pakuju u kesice za čips (nikome ne treba da bude neprijatno da ih kupi u samoposluzi). Ideja se pokazala kao savršena – kompanija „Einhorn Products“ ostvaruje promet od milion evra.

Zifer je ušao u posao sa uverenjem da zarađivanje ne treba da bude glavni cilj zapošljavanja, već da su važne druge vrednosti i da zaposleni sami treba da odlučuju koliko će zarađivati. Budući da nije želeo ni da im propiše koliko će sati raditi, u njegovoj kompaniji svako dolazi i odlazi kad hoće. Osim toga, nema utvrđenih pravila o godišnjem odmoru. U međuvremenu ima 20 zaposlenih, pa su se pojavili problemi.

„Neki rade pet dana u nedelji, neki četiri, neki tri,“kaže on.

Da li ima smisla da neko radi samo tri dana, a dobija veću platu od onoga koji radi puno radno vreme? Da li je kreativcima potrebno više slobodnog vremena za razmišljanje? Teško pitanje.

Zbog toga je nedavno uvedeno Veće za plate. Postoji fiksni deo, koji zavisi od stepena obrazovanja i radnog iskustva. Na to dolaze dodaci, na primer, 600 evra više za one koji imaju decu. Na to svako može da doda onoliko koliko želi – ali prethodno mora pred skupštinom kompanje da obrazloži zašto treba da dobije taj novac.

Radnici važniji od šefa

Mark Štofel već četiri godine vodi švajcarsku softversku kompaniju Hauf-Umantis AG, koja razvija kompjuterske programe za regrutovanje osoblja. Na poziciju direktora, međutim, nije došao na uobičajeni način. Otkako je otišao osnivač kompanije pre pet godina, zaposleni odlučuju o tome ko će biti predsednik upravnog odbora – demokratski i tajnim glasanjem. Štofel je pre četiri godine osvojio 95 odsto glasova, ali to nije nikakva garancija da će ostati na toj poziciji. U međuvremenu kompanija ima 200 zaposlenih, koji svake godine ponovo glasaju. Poslednji put je bilo tesno: imao je samo 69 odsto glasova, a neophodne su bile dve trećine.

Analiza je pokazala da su zaposleni bili preopterećeni u uslovima naglog rasta i da su bili prepušteni sami sebi. Štofel je reagovao i uveo određene izmene.

„Dajemo zaposlenima veliku moć. Na taj način brzo sagledavamo probleme i možemo brzo da reagujemo,“ kaže on.

Odmor o trošku firme

Li Mekatir (33) se proslavio kao „najbolji šef u Velikoj Britaniji“. Prošlog proleća ispunio je prostorije svoje turističke kompanije „Invasion“ u Mančesteru lopticama u koje možete da uronite i opustite se kako bi zahvalio zaposlenima na njihovom radu. Iz istog razloga mogu povremeno da putuju o trošku kompanije, na primer, u Las Vegas, ali za to ne moraju da troše godišnji odmor.

Mekatir je u duši još uvek dete, kaže njegov ortak Nik Stirt. Poslovne prostorije krase junaci stripova i filmova u prirodnoj veličini, na primer Simpsonovih ili Ratova zvezda. Tu su i disko-kugla i specijalno ozvučenje, zahvaljujući kojima se u vreme praznika prostor pretvara u noćni klub.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.