Dok se pre nekoliko godina obavljanje privatnih obaveza u vreme radnog vremena smatralo apsolutno nedopustivim, nova istraživanja pokazuju da je danas to ne samo u redu, već i poželjno.
Zanimljiva infografika (ispod) i pripadajuće istraživanje pokazali su, naime, da čak 93 posto ispitanika u vreme radnog vremena uzima pauzu kako bi obavili određene privatne aktivnosti i na taj način postigli željenu ravnotežu između poslovnog i privatnog života.
Dvoje od troje ispitanika priznalo je kako tokom radnog vremena surfa internetom, plaća račune ili obavlja online kupovinu, a gotovo polovina njih i fizički napušta prostorije kancelarije zbog odlaska u kupovinu, banku ili posetu lekaru.
Istraživanje je takođe pokazalo da je broj zaposlenih koji obavljaju privatne obaveze tokom radnog vremena porastao za 31 posto, dok je broj zaposlenih koji su zadovoljni životnom i poslovnom ravnotežom porastao za 11 posto, uprkos činjenici da mnogi od njih rade u proseku devet sati dnevno.
Profesor na poslovnoj školi Univerziteta u Pensilvaniji Stjuart Fridman smatra da je povećanje zadovoljstva što se tiče životne ravnoteže rezultat slobodnijeg pristupa sve brojnijih poslodavaca koji nemaju nikakav problem sa činjenicom da zaposleni u vreme radnog vremena obavljaju svoje privatne obaveze.
Obavljanje privatnih obaveza tokom radnog vremena ima niz prednosti.
1. Povećava fokus i koncentraciju
Briga oko tekućih porodičnih problema više će dekoncentrisati zaposlenog i uzrokovati manju efikasnost od činjenice ukoliko on nema priliku da za vreme radnih sati nakratko izađe i reši određeni problem.
2. Stvara radno okruženje usmereno na rezultate
Kada zaposleni imaju rezultate, postaje manje bitno šta i kako rade. Dajući im to do znanja, poslodavac će povećati njihovu produktivnost jer će im biti jasnija njegova očekivanja.
3. Pozitivan ishod
I dok su neki poslovi nužno vezani za jedno mesto, brojni zadaci u eri interneta mogu se obavljati sa bilo kojeg mesta. Poslodavci sve češće dopuštaju svojim zaposlenima da biraju, jer će im to omogućiti osećaj slobode i veće kontrole, a ishod će biti jednak ili – još bolji.