Da li izbegavate unos ugljenih hidrata tokom ili nakon večere zato što ste čuli da to goji?
To ne mora da bude tačno. Sve se svodi na to koliko jedete, s obzirom na to da je za mršavljenje potreban
umeren manjak kalorija.
Dijetetičar Samanta Bartolomju kaže da je važno misliti na ukupan kvalitet i sastav ishrane, a ne na vreme kada se unose makro hranljive materije.
„Sve dok unosite odgovarajući broj kalorija dnevno, uključujući odgovarajuću količinu ugljenih hidrata, masti i proteina, da biste podržali svoje ciljeve, nije bitno u koje vreme ih unosite“.
Dijetetičari Stefani Klark i Vilou Džaroš se slažu i dodaju:
„Nema razloga da se ugljeni hidrati u potpunosti izbegavaju uveče“.
Ovo posebno važi za zdrave izvore ugljenih hidrata bogate vlaknima, kao što su žitarice od celog zrna i povrće bogato skrobom, poput bundeve i krompira. Oni obezbeđuju važne hranljive materije i vlakna, što može da vam pomogne da se osećate sitijim i doprinesu mršavljenju – da, čak i kada ih jedete uveče. Samo treba da izbegavate prerađene, rafinisane ugljene hidrate.
Unos zdravih ugljenih hidrata uveče može da donese i određene prednosti. Može da poveća nivo serotonina, što vam pomaže da se dobro naspavate. Isto tako smanjuje nivo kortizola, što doprinosi ublažavanju stresa i većoj opuštenosti.
U jednoj studiji iz 2011. godine je grupa koja je jela ugljene hidrate za večeru više smršala i i smanjila količinu masti u poređenju sa onima koji su ugljene hidrate raspoređivali po obrocima.
Prema rečima Grema, unos zdravih složenih ugljenih hidrata tokom ili posle večere može da spreči glad
sredinom dana, a to vam pomaže da manje jedete za večeru i unesete manje dnevnih kalorija. Ugljeni hidrati takođe obezbeđuju energiju za vežbanje rano ujutro.
Ovo ne znači da apsolutno morate da unosite ugljene hidrate uveče. Probajte par nedelja da jedete
ugljene hidrate uveče i par nedelja da ih ne jedete i vidite šta više odgovara vama i vašim ciljevima. Sve
dok unosite odgovarajuću količinu kalorija i makro hranljivih materija, na dobrom ste putu.