Spomen kuća Bore Stankovića otvorena je u Baba Zlatinoj ulici posle višemesečne rekonstrukcije u koju je Ministarstvo kulture zajedno sa lokalnom samoupravom Vranja uložilo oko 5,3 miliona dinara.
Ministar kulture i informisanja Vladan Vukosavljević na svečanosti je rekao da je Vranje grad velike kulturno-istorijske tradicije, kao i da se zajedno sa svojim građanima ubraja u „one ljude i krajeve koji imaju šta i koga da pamte“.
„Vaš grad ima ogromnu kulturnu tradiciju, ali je još važnije da ima i ljude koji žele da se ozbiljno bave unapređenjem kulture i mogu reći da će Ministarstvo nastaviti da pruža punu podršku naporima i projektima koji dolaze iz Vranja“, rekao je Vukosavljević.
On je dodao da će Ministarstvo kulture, koje sa oko pet miliona dinara finansira i rekonstrukciju zgrade Selamluka-Pašinog konaka u kojoj je smešten vranjski Narodni muzej, nastaviti da i u narednom periodu pomaže Vranju u obnovi kulturne infrastrukture.
Gradonačelnik Vranja Slobodan Milenković je rekao da je tokom rekonstrukcije Spomen kuće Bore Stankovića potpuno uređen enterijer, dvorište i krov zgrade, kao i da će grad adaptirati kompletnu kaldrmu u Baba Zlatinoj ulici.
On je naveo da „spomen kuća Bore Stankovića ne predstavlja samo arhitektonsko blago, sa statusom spomenika kulture od nacionalnog značaja ona je i čuvar jednog prošlog vremena“.
Saradnica za kulturu i informisanje u kabinetu premijerke Ane Brnabić, Milena Popović, je rekla da „kulturno nasleđe i tradicija predstavljaju žilu kucavicu jedne države i naroda“ i navela da se završetak obnove vranjskog Pozorišta „Bora Stanković“ očekuje do kraja septembra 2019. godine.