Kim Sin Jol (81) i njen, sada, pokojni suprug, doneli su 1991. godine pomalo neobičnu odluku da se presele usred grupe usamljenih ostrva, koja su predmet dugogodišnjeg spora između Japana i Južne Koreje.
Prema Seulu, koji je zvanično nadležan za ova ostrva, Dokdo ostrva se nalaze u Istočnom moru, dok se za Japance ona zovu Takešima ostrva i deo su Japanskog mora.
Ovaj bračni par godinama je jedini živeo ovde, iako su povremeno svraćali i drugi ljudi, uglavnom oni koji su to radili po službenom zadatku, kao što su policajci i svetioničari, a ponekad su dolazili i turisti.
Ostrvo zimi odsečeno od sveta
Tokom hladnih dana, ostrvo je potpuno odsečeno od ostatka sveta nedeljama, ali na njemu može da se opstaje zahvaljujući velikom broju različitih vrsta riba.
Kim, koja potiče sa ostrva Džedžu, radila je kao Haenjo (Morska žena) – tradicionalni ženski ronilac na dah, sve do 2017. godine kada je zbog pogoršanog zdravlja, morala da ga napusti.
Retka preostala Morska žena – Haenjo
Haenjo je, inače, tradicionalni ženski posao u Koreji, koji vodi poreklo iz petog veka. Žene koje ga obavljaju, zaranjaju duboko u more, često i do dubine od 20 metara, u svako doba godine, kako bi vadile školjke, ježeve, krastavce, lignje, ribe i prodavale ih. One su poznate pod nadimkom sirene Haenjo.
Suprug joj umro prošle godine
Otkada joj je umro suprug oktobra prošle godine, Kim je jedini stanovnik ovog vulkanskog ostrva.
Ali taj gubitak nije uticao na nju da ode odatle. Naprotiv, ona kaže da je život na Dokdu opušta.
Kod ćerke čerka kraj radova na renoviranju kuće
Kim trenutno živi sa svojom ćerkom Kim Jin He u Pohangu, na jugostočnoj obali kopnenog dela Koreje, gde čeka kraj radova na renoviranju njene kuće na ostrvu.
Mada ima građana Koreje koji su zainteresovani za preseljenje na ostrva kako bi pojačali vlasništvo svoje zemlje nad tim područjem, predstavnici lokalnih vlasti kažu da ne postoje planovi za podsticanje većeg broja ljudi da se presele tamo.
„Postoji prostor za samo jedno domaćinstvo“, rekao je jedan vladin službenik.
Prilika za biznis
I dok vreme prolazi, a Kimino zdravlje propada, njena ćerka i zet planiraju da se registruju kao stalni stanovnici ovih izolovanih ostrva i da žive s njom.
Koristeći poslovnu dozvolu koju je nasledila od oca, mlađa Kim planira da prodaje poštanske marke, sapune i plodove mora turistima koji dođu na četiri sata trajektom s kopna.
Posao joj je jako važan, ali oni svoj dolazak vide i kao nešto mnogo više od poslovne prilike:
„To simbolično pokazuje da na ovim ostrvima i dalje žive ljudi. Mi nikada nismo ni pomišljali da napustimo ostrva Dokdo“, rekla je Kim Jin He.
———————————————————————————————————————-
Mus u posuđu s mapom ostrva Dokdo izazvao protest Japana
Koliko su ova ostrva kamen razdora u odnosima između Koreje i Japana, videlo se i prošle godine tokom međukorejskog samita. Tada je Tokio podneo zvanični protest zbog mango musa, koji je bio planiran za večeru predsednika Mun Džae Ina i lidera Severne Koreje Kim Džong Una, jer je na posuđu bila nacrtana mapa Korejskog poluostrva sa ostrvima Dokdo.