Google je juče, 9. decembra, saopštio da je prevazišao ključni izazov u daljem razvoju kvantnog računarstva, proizvodnjom nove generacije čipova, prenosi Rojters. Kako navode, nova generacija kvantnih čipova rešila je za pet minuta problem koji bi običan računar rešavao „duže nego što postoji vremena u istoriji univerzuma“.
Iako matematički problem koji rešava Google kvantna laboratorija u Santa Barbari, u Kaliforniji, trenutno nema komercijalne primene, cilj daljeg razvoja je da kvantni računari jednog dana rešavaju probleme u medicini, proizvodnji baterija, farmaceutskim otkrićima i slično.
Razlika u odnosu na obične računare je što ova vrsta računara koristi kvantnu fiziku kako bi upotrebljavala funkcije nedostupne računarima na koje smo navikli.
Rezultati koji su objavljeni u ponedeljak potiču od novog čipa pod nazivom Willow (vrba), koji ima 105 „kubita“ – gradivnih jedinica kvantnih računara. Kubiti su brzi, ali skloni greškama, jer njihov rad može poremetiti i nešto tako malo kao što je subatomska čestica.
Kada se na čip kvantnog računara dodaje sve više kubita, u nameni da ga učine funkcionalnijim, istovremeno se povećava šansa za grešku, čime kubitni čip ostaje na istoj razini kao čip običnog računara. Zbog velike tendencije takvih grešaka, naučnici rade na kvantnim računarima još od devedesetih godina.
Međutim, Google je saopštio da je pronašao način da poveže kubite čipa Willow, čime se smanjuje stopa verovatnoće grešaka sa rastom broja kubita. U istom saopštenju, rečeno je da je kompanija našla način da greške ispravlja u stvarnom vremenu, što predstavlja ključni korak ka mogućnosti da se kvantni računari koriste u komercijalne svrhe.
Glavni arhitekta Google Quantum AI Entoni Megrant kaže da iako neke kompanije proizvode čipove sa više kubita, fokus Googla-a je na proizvodnji što stabilnijih čipova.
Gugl objavio listu pojmova koji su se najviše tražili u Srbiji tokom godine