Tech

27.01.2025. 10:07

Autor: Nova Ekonomija

Kineski AI startap DeepSeek pretekao ChatGPT po prodaji u Epl prodavnici

Izvor: EastVc

Slika 3.  Veštačka inteligencija , (Izvor: EastVc)

Tech

27.01.2025. 10:07

Kineski startup DeepSeek-ov AI Assistant (asistent) u ponedeljak je pretekao rivalski ChatGPT i postao najbolje ocenjena besplatna aplikacija dostupna u Apple-ovoj App Store (prodaja i preuzimanje aplikacija) u Sjedinjenim Državama.

Pokrenuta modelom DeepSeek-V3, za koji njegovi kreatori kažu da je „na vrhu liste među modelima otvorenog koda i da se takmiči sa najnaprednijim modelima zatvorenog koda na globalnom nivou“, aplikacija za veštačku inteligenciju je dobila na popularnosti među američkim korisnicima otkako je objavljena 10. januara, prema kompaniji za istraživanje podataka o aplikacijama Sensor Tower.

Kako piše Rojters, ovaj zaokret naglašava kako je DeepSeek ostavio dubok utisak na Silicijumsku dolinu, poremetivši široko rasprostranjene stavove o primatu SAD u veštačkoj inteligenciji i efikasnosti Vašingtonske kontrole izvoza usmerene na napredne kineske čipove i mogućnosti veštačke inteligencije.

AI modeli od ChatGPT-a do DeepSeek-a zahtevaju napredne čipove za pokretanje njihove obuke. Bajdenova administracija je od 2021. proširila obim zabrana dizajniranih čipova da sprečila njihov izvoz u Kinu, kao i da se koriste za obuku AI modela kineskih firmi.

Međutim, istraživači DeepSeek-a su napisali u radu prošlog meseca da je DeepSeek-V3 koristio Nvidijine H800 čipove za obuku, što ih je koštalo manje od 6 miliona dolara.

Iako je ovaj detalj od tada osporen, tvrdnja da su korišćeni čipovi bili manje moćni od najnaprednijih Nvidijinih proizvoda koje je Vašington nastojao da drži podalje od Kine, kao i relativno jeftini troškovi obuke, naveli su američke tehnološke rukovodioce da dovedu u pitanje efikasnost kontrole izvoza tehnologije.

Malo se zna o kompaniji koja stoji iza DeepSeek-a, malog startapa sa sedištem u Hangdžouu, osnovanog 2023. godine, kada je gigant pretraživač Baidu objavio prvi kineski AI model (large language model, LLM).

Od tada, desetine velikih i malih kineskih tehnoloških kompanija objavile su svoje sopstvene modele veštačke inteligencije, ali DeepSeek je prvi koga je američka tehnološka industrija pohvalila da odgovara ili čak nadmašuje performanse vrhunskih američkih modela.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.