Tech

30.04.2025. 09:21

Autor: Iva Jovanovic

Koje su najbolje kriptovalute za ulaganje

Foto: Pixabay

Tech

30.04.2025. 09:21

Kripto tržište je u ponovnom rastu nakon istorijskog pada u 2022. i mnogi kripto investitori razmatraju koje su najbolje kriptovalute za ulaganje. Trenutno Bitcoin cena je dostigla svoj istorijski maksimum, a sa rastom Bitkoina rastu i cene ostalih valuta. U koju kriptovalutu uložiti saznajte u nastavku teksta.

Ulaganje u kriptovalute i dalje sa sobom nosi brojne rizike. Pored raznih prevara koje se javljaju, tržište kriptovalutama je i samo po sebi nestabilno i nepredvidivo. Zato je važno pre ulaganja dobro ispitati materiju i uložiti novac u proverene valute.

Koje su najbolje kriptovalute za ulaganje u 2025?

Kako tržište kriptovalutama može biti mnogo volatilno i podložno raznim promenama, od tehnoloških inovacija i promena regulativa do globalnih ekonomskih uslova, ulaganje u kripto može doneti profit za investitore, ali isto tako i velike gubitke. Procena koja je to kriptovaluta koja će doneti sledeći veliki rast u ceni je uvek izazovan zadatak.

Za one koji bi da ulažu sa mninimalnim rizikom najbolje opcije su valute koje su se pokazale na tržištu kao stabilne. Pored dobre informisanosti jako je važno da investitori imaju dobru strategiju za ublažavanje rizika, pogotovo oni koji to po prvi put rade. Jedna od najboljih taktika jeste ulaganje u više valuta odjednom tj. diverzifikacija portfolija. Ako uložite i u Bitkoin i u Eterijum, valute koje imaju veliki rast ove godine, smanjićete rizik ukoliko dođe do većih pomeranja na tržištu.

Ulaganje u Bitkoin (BTC) je uvek dobra strategija

Bitkoin je najstarija i najpoznatija kriptovaluta. Bitkoin se smatra „digitalnim zlatom“ i kao jednim od najstabilnijih valuta na tržištu. Trenutna cena Bitkoina je na istorijskom maksimumu. Dolazak Donalda Trampa na vlast u Sjedinjenim Američkim Državama je jedan od glavnih krivaca za ovaj rast. Stručnjaci smatraju da će Bitkoin premašiti cenu od 100.000 dolara u narednom periodu.

Kako je Američka komisija za hartije od vrednosti (SEC) odobrila Bitkoin ETF, investitori sada imaju veću sigurnost i pouzdanost pri ulaganju. Takođe, novoizabrani predsednik SADa, Donald Tramp, najavio je još fleksibilnije regulative u oblasti kriptovaluta, što će dodatno povoljno uticati na tržište, prvobitno na Bitkoin.

Eterijum (ETH) – druga najpouzdanija kriptovaluta

Eterijum je druga najpopularnija kriptovaluta, nastala odmah nakon Bitkoina. Eterijum je prvi blokčejn (blockchain) koji je zasnovan na mehanizmu PoS (Proof-of-Stake) ili dokaz o udelu, koji koristi mnogo manje vremena i energije pri validaciji blokova. Eterijumova valuta (Ether – ETH) je lider u oblasti pametnih ugovora i decentralizovanih aplikacija.

Cena Eterijuma je stabilna sa rastućom putanjom, a dalji razvoj i uspeh Eterijum 2.0 mreže može uticati na dalji rast i dominaciju ove valute na tržištu. Eterijum je od 2023. do sada porastao za 55 odsto, tako da možemo očekivati da će Eterijum zajedno sa Bitkoinom ostati stabilan oslonac na tržištu.

Kardano (ADA) – jeftinija alternativa Eterijumu

Kardano (Cardano) je jedinstvena blokčejn platfoma koja se temelji isto na pametnim ugovorima i decentralizovanim aplikacijama. Kardano se na tržištu pozicionirao kao alternativa Eterijumu, a cilj platforme jeste da izgradi, bržu, jeftiniju mrežu i potpuno decentralizovani sistem. Sama platforma je podupreta brojnim naučnim istraživanjima, a mreža ima i svoj token ADA, čiji rast cene stručnjaci tek predviđaju da će doći. Ulaganje u ADA token može biti unosno, kako je trenutna cena ove valute ispod jednog dolara.

Solana (SOL) – još jedna popularna Eterijum alternativa

Još jedna platforma napravljena kao alternativa Eterijumu je Solana. Za ovu platformu se smatralo da će poraziti Eterijum u potpunosti, kako je nudila brže i jeftinije transakcije. Jedna je od prvih platformi koja koristi kombinaciju dokaza o udela (PoS) i dokaza istorije (PoH).

Platfroma ima i svoju valutu SOL, a najpopularnija je među NFT (non-fungible token), DeFi (decentralizovane finansije) i Web3 korisnicima. Trenutna cena Solane je 217 dolara, a mnogi stručnjaci veruju da će ona nastaviti da raste, kako se i sama mreža bude razvijala i rešavala tehničke nedostatke koje ima.

Bajnens (BNB) – valuta sa velikom upotrebnom vrednošću

Još jedna od valuta koja može pomoći diverzifikaciji vašeg portfolija jeste Bajnens (Binance) BNB. Ovaj kripto novčić je nastao kao primarna valuta jedne od najvećih svetskih menjačnica i platforme za trgovinu, Bajnens. BNB novčići se koriste kako bi se plaćali transakcioni troškovi na paltfromi, ali i druge usluge koje Bajnens platfroma pruža. Sve ovo ukazuje da Bajnens BNB ima snažnu upotrebnu vrednost, što mu i daje vrednost kao kriptovaluti. Iako je Bajnens imao problema u prošlosti, čini se da se vratio na scenu kao jedna od top 10 kriptovaluta za ulaganje.

Ulaganje u Kripto derivate sve unosnije za mnoge investitore

Sve popularnije na kripto tržištu jeste ulaganje u razne kripto derivate, a najpopularniji su takozvani fjučersi (futures contract). Fjučersi su finansijski ugovori koji investitorima omogućavaju da ulažu u buduću cenu neke kriptovalute, a da pritom ne moraju da poseduju tu kriptovalutu. Mnogi fjučersi nude i mogućnost hedžinga (hedging) ili klađenja na pad cene, što je u nestabilnom kriptotržištu jako bitna stavka.

Pored fjučersa postoje i opcije Eterijuma. Ovo su isto finansijski ugovori koji omogućavaju investitorima da bez posedovanja valute špekulišu i klade se na budući pad ili rast cene Eterijuma. Pogledajte koji su to najpopularniji kripto derivati:

  • Bitkoin fjučersi
  • Eterijum opcije
  • Solana fjučersi
  • Bajnense fjučersi
  • Polkadot fjučersi

Kao što možemo videti, kripto tržište ima mnoge opcije koje mogu doneti ne samo prihod nego i stabilnost. Pre nego što počnete investirati, dobro razmislite koje su to valute koje imaju najviše potencijala. Obavezno proverite poreklo tih tokena i tim koji iza njih stoji. Na kraju, jedan od boljih načina da zaradite jeste da ulažete manje količine novca u derivate i vidite kako vas sreća na berzi prati.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.