Grupa iz tehnološke industrije u utorak je pozvala administraciju predsednika Džoa Bajdena da se uzdrži od donošenja hitne uredbe kojom bi se kontrolisao globalni pristup AI čipovima, upozoravajući da bi takva ograničenja ugrozila vodeću poziciju SAD u oblasti veštačke inteligencije, prenosi Rojters.
Savet za informacione tehnologije (Information Technology Industry Council), koji predstavlja kompanije poput Amazona, Majkrosofta i Mete, saopštio je da bi ta uredba, koja može stupiti na snagu već u petak, postavila proizvoljna ograničenja američkim kompanijama u prodaji računarskih sistema u inostranstvu i prepustila globalno tržište konkurentima.
Rojters je prošlog meseca ekskluzivno izvestio o planu Ministarstva trgovine SAD da odobri globalni izvoza AI čipova, uz istovremeno sprečavanje da oni dospeju u ruke aktera koje smatraju nepoželjnim. Ključni cilj ovih ograničenja jeste onemogućavanje Kine da pomoću veštačke inteligencije unapredi svoje vojne kapacitete, navodi Rojters.
Saopštenje Fondacije za informacione tehnologije i inovacije (Information Technology and Innovation Foundation) navodi da ova uredba zahteva uspostavljanje obaveznog globalnog sistema licenciranja za AI tehnologiju i grafičke procesore, povezanog sa ograničenjima izvoza iz SAD za određene zemlje.
Fondacija takođe navodi da bi iz ovih ograničenja bile izostavljene pouzdanih 20 zemalja – najveći saveznici SAD-a. Kako bi rešila izazov vezan za slanje AI sistema od strane američkih kompanija njihovim ograncima u inostranstvu ili data centrima koje upravljaju, uredba predviđa Universal Validated End User (UVEU) režim. Ovaj mehanizam bi omogućio brži pristup grafičkim procesorima za pouzdane partnere, ali samo pod uslovom da se pridržavaju FedRAMP High zahteva – tehničke sertifikacije osmišljene za zaštitu najosetljivijih neklasifikovanih podataka američke vlade.
„Najvažniji problem je što će ograničenja na izvoz AI čipova iz SAD smanjiti tržišne mogućnosti za američke kompanije, dok će istovremeno omogućiti stranim proizvođačima AI čipova – uključujući kineske kompanije poput Biren, koje postaju sve konkurentnije – da preuzmu tržišni udeo. Veštačko ograničavanje izvoza AI čipova ka većini sveta primorava američku vladu da praktično otvori prostor za strane konkurente, čime se prihod koji bi mogao biti uložen u razvoj sledeće generacije AI čipova preusmerava u ruke stranih kompanija“, navodi se u saopštenju Fondacije.
U pismu upućenom američkoj sekretarki za trgovinu Džini Raimondo, izvršni direktor ITI-ja, Džejson Oksman, kritikovao je insistiranje administracije na objavljivanju uredbe u poslednjim danima mandata predsednika Bajdena.
Ken Gluek, izvršni potpredsednik Oracle-a, druge najveće kompanije za proizvodnju softvera, nacrt uredbe nazvao je „okvir kontrole izvoza za širenje veštačke inteligencije“ i istakao da će ona „ostati upamćena kao jedna od najštetnijih koje su ikada pogodile američku tehnološku industriju“.
Google Oglasi: Najmoćniji alat za digitalnu dominaciju