Posle više od decenije kako Ilon Mask najavljuje da će samovozeći automobili napraviti revolucionarni iskorak „sledeće godine“, Teslini „taksiji bez vozača“ počeli su prošlog vikenda da voze ulicama Ostina u Teksasu.
Proizvođač električnih vozila po prvi put je u nedelju pustio u upotrebu desetak „robotaksija“, a Mask predviđa da bi ovaj broj u narednih nekoliko meseci mogao da poraste na 1.000 vozila u više gradova.
Šta je i kako radi samovozeći taksi?
„Robotaksi“ je autonomno vozilo koje nema vozača, a za upravljanje koristi veštačku inteligenciju.
Razvoj tehnologija veštačke inteligencije, mašinskog i dubokog učenja omogućili su značajan napredak automobila koji samostalno donose odluke o tome kako da se ponašaju u saobraćaju poslednjih godina.
Ideja je da putnici preko posebne aplikacije mogu da pozovu Tesline taksije, plate vožnju čija je fiksna cena trenutno 4,20 dolara i prevezu se do željene destinacije bez da iko sedne za volan.
Fajnenšel tajms ističe da je prednost Teslinog dizajna u odnosu na konkurenciju to što se oslanja na kamere postavljene u vozilu za analiziranje okoline, za razliku od konkurencije koja koristi skupe pakete radara i senzora.
Mask veruje da će moći da ponudi jeftinije i konkurentnije usluge, tvrdeći da će Teslin specijalno dizajnirani „Sajberkeb“ (Cybercab) – autonomno taksi vozilo, koštati manje od 30.000 dolara. Nasuprot tome, Vejmo (Waymo), koji već ima 1.500 autonomnih taksija u četiri američka grada, koristi Jaguare čija je početna cena preko 70.000 dolara, a potom ih dodatno oprema senzorima koji koštaju desetine hiljada dolara.
Skromni početak
Iako je Mask pre šest godina najavio milion „robotaksija“ do 2020. godine, u nedelju se Ostinom vozilo desetak ovakvih automobila.
Zvanični Teslin nalog je na Tviteru podelio video snimke u kojima se izabrani analitičari, influenseri i akcionari voze „robotaksijima“.
Kompanija je više puta istakla značaj bezbednosti i trenutno se na suvozačkim mestima tokom vožnje nalaze operateri spremni da preuzmu kontrolu u slučaju problema.
Iz Tesle nisu objavili koliko često su tokom testiranja vozači morali da intervenišu kada su automobili u autonomnom režimu.
Rad ovih vozila je u početnoj fazi ograničen na određene delove grada kako bi se izbegle najkomplikovanije raskrsnice, i za sada će saobraćati samo od šest ujutru do ponoći.
Ipak, prvi radni dan nije prošao bez problema. Kako se vidi na snimcima koji su kružili internetom, jedan „robotaksi“ je primećen kako se kreće niz put u pogrešnom smeru, dok je drugi kočio usred saobraćaja, reagujući na policijska vozila parkirana van kolovoza.
Kako prenosi Rojters, Nacionalna uprava za bezbednost saobraćaja na autoputevima tražila je od Tesle dodatne informacije nakon što je pregledala snimke na kojima se navodno vidi robotaksi koji koristi pogrešnu traku i prebrzo vozi pored drugog vozila bez vozača.
Američka agencija za bezbednost saobraćaja saopštila je da je „upoznata sa pomenutim incidentima i da je u kontaktu sa proizvođačem kako bi prikupila dodatne informacije.“
Tesla će takođe morati da se prilagodi novom zakonu koji stupa na snagu u Teksasu 1. septembra i predviđa da „samovozeći“ automobili moraju da dobiju državnu dozvolu.
Tesline akcije skočile za više od devet odsto
Ipak, projekat je imao pozitivne posledice po kompaniju, kojoj su akcije skočile za više od devet odsto u ponedeljak, posle testiranja, kako je pisao Rojters.
Ako se pozitivan odgovor od ponedeljka održi, Tesla će dodati 100 milijardi dolara svojoj tržišnoj vrednosti od oko bilion dolara.
Od početka ove godine Tesline akcije su pale za oko 12 odsto, pod pritiskom zabrinutosti zbog potražnje i Maskovih kontroverznih stavova i odluka, naklonjenosti desničarima u Evropi, kao i prijateljstvu, pa raskolu sa Donaldom Trampom.
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs
Velike tehnološke kompanije kao što su Gugl i Meta, rade na prepoznavanju i prepravljanju odgovora generisanih od strane četbotova koji zvuče "prestrogo", kako bi sprečili da se korisnici osećaju kao da ih n...
Ilon Mask se ponovo našao u središtu kontroverzi, posle više neprimerenih objava koje je generisao četbot njegovog startapa za veštačku inteligenciju. Četbot "Grok" je u utorak hvalio Hitlera, šalio se o "ve...
U današnjem poslovnom svetu, uspešna prodaja ne zavisi samo od dobrog proizvoda, već i od toga koliko pametno koristimo dostupne alate i koliko uspešno izbegavamo uobičajene greške.Sales Snap je alat koj...
Donald Tramp je pokrenuo mobilnu telefonsku uslugu i pametni telefon obložen zlatom po ceni od 499 dolara. Gardijan potez ocenjuje kao "najnoviji pokušaj njegovog porodičnog biznisa da unovči predsedničku fu...
Žrtvovali smo više od osam meseci života zarad borbe za bolje sutra. Nismo razmišljali o tome kako ćemo završiti fakultete, kako će naš život izgledati – dali smo svaki atom snage za ovu borbu. Uprave fakulteta su na našu, sada možda i od stvarnosti odvo...
Na društvenim mrežama se pojavio snimak teologa Miloša Stojkovića, koji je javnosti poznat kao poverenik za manastir Hilandar, kako na slavlju Infor...
Poslednje istraživanje Nove srpske političke misli (NSPM), potvrdilo je da je veći broj protivnika vlasti od pristalica iste i to za deset odsto. Ipak, kako se ističe u predstavljanju istraživanja, ova razlika nije nedostižna, i to ne zbog moguće pro...
Svaka čast i ekonomistima i statistici i ekonomskom tigru ali da bi preživeo mali čovek (to je onaj što uđe u prodavnicu, pogleda cene i uspe da izađe a da se ne onesvesti) potrebno je uskladiti cene sa finansijskim mogućnostima istog....
NOVA EKONOMIJA
prtplatite se za čitanje premium sadržaja
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rsInforamcije koje imaju dodatnu vrednost
Koristimo kolačiće kako bismo osigurali da vam pružimo najbolje iskustvo na našoj veb stranici. Ako nastavite da koristite ovaj sajt, pretpostavićemo da ste saglasni sa tim.