Levi9 sada, i pre 18 godina, dve su u suštini iste kompanije, ali istovremeno i različite. Naša vizija je i dalje ista, želimo da tehnologijom pravimo vidljiv uticaj na poslovanja naših klijenata. Način na koji to radimo je drugačiji, odnosno unapređen.
Zamislite trenutak koji menja sve – jedan udar, jedan prasak – koji preoblikuje čitavu industriju. Sećate li se komete Shoemaker-Levy 9 koja je udarila u Jupiter 1994. godine, ostavljajući iza sebe eksplozije jače od ukupnog nuklearnog arsenala na Zemlji?
Ne samo da je to bila premijerna prilika da se sa Zemlje posmatra sudar dva objekta Sunčevog sistema, nego su astronomi uz pomoć teleskopa mogli da u realnom vremenu vide posledice: vatrene lopte i tamne mrlje.
Kometa Shoemaker-Levy 9 je za sobom na Jupiteru ostavila kratere prečnika Zemlje.
Sa vizijom stvaranja sličnog uticaja na IT tržište, 2005. godine, osnovana je kompanija Levi9 Technology Services. Danas, sa dva Razvojna centra u Srbiji i tri moderno opremljene kancelarije u Beogradu, Novom Sadu i Zrenjaninu, Levi9 broji oko 800 IT stručnjaka, spremnih da preoblikuju digitalni svet.
Kako je sve počelo: od komete do IT giganta
Levi9 ovog aprila proslavlja svoj 18. rođendan, a punoletstvo poslovanja svrstava ih u pionire domaće IT scene. Viktor Kovač, direktor Razvojnog centra Novi Sad – Zrenjanin, priseća se početka kada je srpska tehnološka pozornica bila bogata kompanijama sa proizvodima tipičnim za to vreme, poput knjigovodstvenih aplikacija.
„Kompanije su bile okrenute ka tržištima koja su, posle dugog perioda sankcija, za nas bila dostupna. Levi9 je 2005. doneo novi talas, a to je bio uslužni IT servis za holandsko tržište. Atraktivnost inovativnih web rešenja, koja su bila potrebna dinamičnom tržištu Zapadne Evrope, vrlo brzo su privukla IT profesionalce koji su bili spremni za promene. To će se kasnije pokazati ključnim za razvoj domaće IT scene.“
Kada govorimo o kompaniji koja je dobila ime po kometi koja je udarila u Jupiter pre gotovo 30 godina, moramo se zapitati: kakvi su efekti udara Levi9 na domaće IT tržište i šta je bilo najvažnije za prve korake i osvajanje tržišta?
„Ono što je nekada bilo nezamislivo, postalo je realnost za zaposlene Levi9. Naši zaposleni, ili Najneri, kako volimo da se nazivamo, odjednom imaju priliku da rade na izazovnim projektima koje nije bilo lako dobiti“, priseća se Viktor početaka i dodaje da su neki ovo iskustvo kasnije iskoristili da osnuju svoje, sada već uspešne kompanije.
„Veliki broj kompanija koristi dobre prakse koje smo uveli. Sa ponosom gledamo na uticaj i sve veze koje su nastale iz naše jednostavne želje da spojimo domaći talenat i potrebe unapređivanja poslovanja IT rešenjima u Zapadnoj Evropi.“
Kolaboracija sa udaljenim klijentima, na principima koje su unapređivali, dovela je do toga da ovaj način rada postane nešto što se danas smatra mainstream.
Kancelarije u Novom Sadu, Beogradu i Zrenjaninu koristimo kao habove gde podržavamo oflajn interakcije i produbljujemo povezanost timova.
Vidljiv uticaj na poslovanje klijenta, uz pomoć tehnologije
Različite faze razvoja kompanije, naravno, zahtevaju drugačije perspektive. Imati viziju i prilagođavati se situacijama je ključ dugoročnog uspeha, pokazuje nam primer ove uspešne IT firme.
„Levi9 sada, i pre 18 godina, dve su u suštini iste, ali istovremeno i različite kompanije. Naša vizija je i dalje ista, želimo da tehnologijom pravimo vidljiv uticaj na poslovanja naših klijenata. Način na koji to radimo je drugačiji, odnosno unapređen. To stvara nova očekivanja, nove interakcije, a samim tim i dinamika kompanije se menja.“
Iza IT kompanija su godine vrtoglavog rasta poslovanja, koje ni pandemija korona virusa nije mnogo uzdrmala. Tekuća godina je mirnija i ukazuje na manji rast, a to je vidljivo čak i na IT tržištu.
„Mi na ovo gledamo kao na specifičan momenat. Potreba za digitalizacijom definitivno neće prestati. Ne znamo šta će nam tačno budućnost doneti, iako smo u susret 18. rođendanu pokušali da oživimo vremensku mašinu – Deloreana iz legendarnog „Povratka u budućnost“. Godina 2023. je planirana da bude razvojna. Fokusiramo se da osnažimo timove na svim potrebnim aspektima i ojačamo našu poziciju, kako bi još jači dočekali ekonomski bolja vremena naših klijenata i budućih klijenata.“
Fleksibilnost i empowerment kultura
Kancelarije su lokacijski, strateški bliske odabranim univerzitetskim centrima, a talenti koji gravitiraju ka tim centrima prirodno su zainteresovani i za Levi9 habove. Fleksibilnost koja je, dolaskom pandemije, dobila novu učestalost oduvek je bila dostupna. Ipak, naš sagovornik poručuje da je vera u ličnu interakciju u okviru timova velika inspiracija.
„Bodrimo timove da imaju zajedničke momente i da ojačaju veze između njih samih i klijenata. Kancelarije koristimo kao habove gde podržavamo te interakcije i produbljujemo povezanost.“
Jedna od misija Levi9 u Srbiji bila je svesrdna podrška razvoju i promociji IT profesije. Potreba za IT inženjerima je vremenom i dolaskom novih kompanija bivala sve veća, dok je formalna edukacija kaskala.
„Samo oni koji su bili uključeni sa nama u borbi za popularizaciju i proširenje kapaciteta programerskih smerova mogu da posvedoče koliko je energije bilo potrebno da se stvari pokrenu. Srećni smo kada vidimo šta smo sve postigli za ovo, vrlo kratko, vreme u kontekstu školskog sistema. Uticaj naše kompanije na domaće IT tržište je utoliko veći kada se zna da smo rast i razvoj ostvarili tako što smo u njega utkali snove tek svršenih studenata bez prethodnog komercijalnog iskustva.“
Iako dvocifreni jubileji nisu tipični za IT industriju, pedesetak zaposlenih proslavlja više od 10 godina rada u kompaniji. Profesionalni rast i razvoj je za mnoge najnere imao istu uzlaznu putanju kao i Levi9 put. Među njima je i Viktor Kovač, direktor Razvojnog centra, koji je od samog početka deo kompanije.
„Izazovni projekti, pasija ka tehnologiji i kultura koja Najnere čini posebnim, predstavljaju okruženje koje bi se popularno nazvalo dinamičnim. Za mene to znači prostor u kom je moguće isprobati različite projekte, klijente i stalno koračati napred“, zaključuje Viktor Kovač.
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs