Jedna od najstarijih domaćih mlekara, sa tradicijom dugom skoro čitav vek, Mlekara Šabac, tokom vikenda 16. i 17. septembra, učestvovala je na UŠĆE EKO FEST 23, festivalu ekoloških proizvoda i sadržaja, održanom na platou između UŠĆE poslovnih kula
Prehrambena industrija predstavlja jedan od najbitnijih, ako ne i najbitniji, element uticaja na ekološki balans planete. U lancu proizvodnje, očuvanje i briga o životnoj sredini postavlja značajne izazove za postizanje održivog i odgovornog poslovanja.
Zbog toga Mlekara Šabac smatra da je svaka akcija podizanja ekološke svesti važna, posebno ako je usmerena ka najmlađim generacijama koje će živeti u budućnosti definisanoj odlukama iz sadašnjosti na koje nemaju previše uticaja. Za decu je zabava često najefikasniji način da se na ozbiljna pitanja skrene pažnja, a usput i nešto nauči, zbog čega su najmlađi posetioci Eko festa imali priliku da na štandu Mlekare učestvuju u različitim radionicama i aktivacijama.
Radionice su bile osmišljene da kroz kreativna takmičenja i interakciju, ponude i prilagođenu edukaciju o različitim načinima na koje možemo pozitivno da utičemo na životnu sredinu. Bilo da je reč o reciklaži ambalaže ili smanjenju otpada od hrane, kolikog god da je pojedinačan napor koji svako od nas učini na dnevnom nivou, on ipak znači u širem kontekstu, posebno kada je reč o širenju svesti.
Kroz radionice sa mladim kuvarima iz Junior Chefs Club-a Srbije i timom magazina National Geographic Srbija, realizovano je takmičenje u pripremi najkreativnijih Topolino sendviča, crtanje veverice uz osveženje Poppy čokoladnim mlekom sa ukusom lešnika, kao i pravljenje najviše kule od potpuno reciklabilne ambalaže popularnih namaza Mlekare Šabac – Sirka i A la kajmaka, koji su napravljeni od najkvalitetnijeg domaćeg mleka, bez ikakvih aditiva.
Svaka od ovih aktivnosti bila je propraćena i razgovorima o ispravnoj ishrani, baziranoj na prirodnim sastojcima, ili značaju reciklaže za očuvanje životne sredine. Na štandu Mlekare se delila i knjiga „Deklaracija moja najbolja prijateljica“ autorke Tatjane Jovanović. Ovo je bio dodatni edukativni sadržaj za roditelje i odrasle posetioce, sa ciljem da se skrene pažnja na značaj pažljivog i ispravnog čitanja deklaracija na proizvodima, posebno kada je reč o hrani.
U okviru hub-a Ušće Eko festa bila je prikazana i edukativna animacija o projektu Mlekare Šabac, baziranom na principu cirkularne ekonomije. Projekat pod nazivom „Surutkovod“ realizuje se kao partnerstvo sa kompanijom SET Green Technology, koja je pored Mlekare izgradila svoju elektranu na biogas.
U okviru saradnje se razmenjuju sirovine, gde se od nusproizvoda Mlekare, kao što su surutka i permeat, stvara održiva toplotna i električna energija, a Mlekara Šabac na taj način može da generiše čak 16 odsto ukupnih mesečnih potreba za energijom.
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs