Vesti iz izdanja

30.12.2024. 05:22

Štampano izdanje

Autor: Filip Rudić

OD SKOKA U BUDUĆNOST DO SUNOVRATA

Ekonomski događaji 2024. godine

 ...

Početkom godine vlasti u Srbiji najavljivale su skok u svetlu budućnost. Kraj godine zatiče nas u protestima i blokadama. Mučile su nas inflacija i poskupljenja, pored tragedija kao što su pad nadstrešnice u Novom Sadu i nestanak dvogodišnje Danke Ilić u Boru

JANUAR

Srbija „skače“ u budućnost. Početak godine obeležio je ambiciozni plan vlasti u Srbiji nazvan „Skok u budućnost – Srbija EXPO 2027“. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će država u naredne tri i po do četiri godine u sve projekte, uključujući EXPO 2027, uložiti 17,8 milijardi evra. Pojedini stručnjaci ocenili su da se radi o „bajkama“, skretanju pažnje sa siromaštva i nepravilnosti na minulim izborima. Pojedini su ocenili i da se radi o „preslikavanju“ sada zaboravljenog plana „Srbija 2025“, koji je predsednik najavljivao 2019. godine.

Projekat „Jadar“ vraća se na scenu. Predsednik Aleksandar Vučić učestvovao je na ekonomskom forumu u Davosu, gde je pričao sa predstavnicima korporacije Rio Tinto. Upozorio je na mogućnost da ta kompanija podnese tužbu protiv Srbije. Tadašnja premijerka Ana Brnabić, koja je prethodno izjavljivala da je na projekat „stavljena tačka“, promenila je stav i rekla da je „Jadar“ bio na „pauzi“ zbog protesta građana.

FEBRUAR

Priština „ukinula“ dinar. Na Kosovu je 1. februara stupila na snagu uredba koja propisuje da se za plaćanje mogu koristiti samo evri, što je izazvalo nove tenzije između Srbije i Kosova. Međunarodna zajednica zatražila je od Prištine da odloži primenu odredbe, a narednih nedelja i meseci održan je niz sastanaka zbog ovog pitanja. Priština je uvela prelazni period za početak primene uredbe Centralne banke Kosova, ali sa primenom se počelo u maju.

MART

Trampov zet hoće Generalštab. Njujork tajms je sredinom meseca objavio da Džared Kušner, zet Donalda Trampa, planira da uloži 500 miliona dolara da izgradi luksuzni hotel na mestu srušenog Generalštaba u Beogradu. Ovaj list pozvao se na nacrt sporazuma između Kušnera i Srbije. Kako je tada prvi put objavljeno, sporazum bi podrazumevao besplatan zakup lokacije na 99 godina i pravo na izgradnju hotela i 1.500 apartmana.

Ovog meseca Srbija je saznala da će joj Miloš Vučević biti sledeći premijer. Ali najviše pažnje javnosti privukao je slučaj nestanka dvogodišnje devojčice Danke Ilić iz Bora, za koju će kasnije biti objavljeno da je ubijena.

APRIL

Raste Beograd na vodi. Prostorni plan izmenjen je tako da se ovaj projekat širi za oko 327 hektara, i to na opštinama Savski venac, Stari grad, Novi Beograd i Čukarica.

KentKart zatražio međunarodnu arbitražu protiv Srbije. Turska kompanija koja se bavila naplatom karata u beogradskom javnom prevozu podnela je zahtev Međunarodnom centru za rešavanje investicionih sporova (ICISD), a predmet ovog investicionog spora su „usluge naplate prevoza“.

Počele da se sprovode javne nabavke za EXPO. Na portalu javnih nabavki otvoren je poseban segment za tendere koji će se raspisivati u okviru EXPO 2027. Evropska komisija je krajem prethodne godine saopštila da se od Srbije očekuje da poštuje pravila javnih nabavki prilikom ugovaranja radova za organizaciju te specijalizovane izložbe.

MAJ

Izabrana nova Vlada Srbije. Poslanici Narodne skupštine izabrali su 2. maja novu Vladu, koju predvodi premijer Miloš Vučević.

Si Đinping posetio Srbiju. Tokom dvodnevne posete kineskog predsednika potpisano je oko 30 bilateralnih sporazuma i komercijalnih ugovora – od infrastrukture, preko ekonomije, rudarstva, ekologije, pravosuđa, izvoza poljoprivrednih proizvoda, nauke, sporta, kulture, informisanja, do svemirskih istraživanja.

Vlada Srbije potpisala ugovor o Generalštabu sa Trampovim zetom. Džared Kušner će voditi projekat u partnerstvu sa Ričardom Grenelom, Trampovim nekadašnjim izaslanikom za Srbiju i Kosovo. Grenel je taj koji je predložio da američki investitori pokušaju da „revitalizuju“ lokaciju uništenu u NATO bombardovanju 1999. godine.

Prosečna plata prvi put dostigla 100.000 dinara. Prosečna neto zarada za maj 2024. godine iznosila je 100.170 dinara. Narednih meseci ponovo će pasti ispod 100.000 dinara, pokazuju podaci Zavoda za statistiku.

JUN

Prodata Stara šećerana. Po ceni od 690 miliona dinara, kompleks je pripao kompaniji Vrenje. Novi vlasnik preuzeo je 18 nepokretnosti na površini od 12 hektara, među kojima su i istorijski objekti poput glavne hale i pozorišta KPGT, koje je od 2021. godine gradska ustanova kulture pod zaštitom države. Firma Vrenje ima dva vlasnika: dve trećine vlasništva drži Pan-alko sistem, čiji je vlasnik Vlado Stanišić, a preostala trećina pripada Konkord vestu Željka Drčelića.

Štrajk u Juri. Radnici leskovačke fabrike tražili su povećanje plate od 20 odsto, jer je osnovna zarada „minimalac“. Zahtevali su i bolje uslove, uključujući preuređenje WC-a da bi mogli da ih koriste. Štrajk će biti obustavljen nakon 19 dana, jer su to tražili iz Ministarstva rada, za koje je predsednik štrajkačkog odbora rekao da je „prevarilo“ radnike.

Ovog meseca održani su lokalni izbori u Srbiji, na koje su iznete brojne zamerke zbog nepravilnosti.

JUL

Odluka u korist Rio Tinta. Ustavni sud poništio je odluku Vlade Srbije o zaustavljanju projekta „Jadar“, kojim se planira eksploatacija rude litijuma na zapadu Srbije.

Olaf Šolc posetio Srbiju. Glavna tema bio je – litijum. Nemački kancelar poručio je u Beogradu da je projekat Jadar, koji predviđa iskopavanje litijuma na zapadu zemlje, dobar za Srbiju.

AVGUST

Beograd na vodi širi se na Sajam. Prema planovima koji su u avgustu stavljeni na javni uvid, Beograd na vodi proširiće se i na Beogradski sajam, na kom će ostati samo Hala 1 okružena zgradama do 120 metara visine, pisao je Danas.

Srbija kupuje francuske „rafale“. Prilikom posete predsednika Francuske Emanuel Makrona zvanični Beograd i Pariz zaključili su sporazum o nabavci 12 francuskih borbenih aviona „rafal“, po ceni od 2,7 milijardi evra.

Minimalac prvi put sustigao potrošačku korpu. Minimalna cena radnog sata od 1. janura 2025. godine iznosiće 308 dinara, odnosno 53.592 dinara mesečno, dogovoreno je na sednici Socijalno-ekonomskog saveta. To je povećanje od 13,7 odsto u odnosu na aktuelni minimalac.

SEPTEMBAR

Počela akcija „Najbolja cena“. Nakon što je prethodne godine predsednik Vučić vadio namirnice iz korpe na televiziji, njegov primer je u septembru 2024. sledio premijer Miloš Vučević. Ali statistički gledano, efekat akcije bio je skoro pa nepostojeći, pisao je Danas u oktobru.

Štrajk upozorenja prosvetnih radnika. Nastava je obustavljena u mnogim školama u Srbiji 16. septembra. Prosvetari su tražili da njihove plate dostignu republički prosek, što bi značilo povećanje od oko 20 do 25 odsto, a Vlada Srbije nudila je svega 12 odsto

Otvorena nova Autobuska stanica Beograd. Krajem meseca konačno je proradila stanica koja je iz centra grada izmeštena u novobeogradski Blok 42. Kako su pisali mediji, građani su se žalili na dugačko putovanje do stanice i njenu funkcionalnost.

OKTOBAR

Vlada Srbije protiv Booking-a. Booking (Buking), internet platforma za rezervisanje apartmana i hotela širom sveta, u Srbiji se suočila sa optužbama vlasti zbog oglašavanja neregistrovanih pružalaca privatnog smeštaja, odnosno stanova koje njihovi vlasnici izdaju, ali ne plaćaju porez za to.

Novo zaduženje za metro – 178 miliona evra. Vlada Srbije objavila je da je uzela novi kredit za izgradnju metroa u Beogradu, i to od nemačke Dojče banke.

Srbija prvi put dobila investicioni rejting. Agencija Standard and Poor’s (Standard end Purs) podigla je dugoročni državni rejting Srbije za jedan stepen, sa neivensticionog BB+, na investicioni BBB-. Vlasti su se brzo pohvalile da je ovo prvi put kako Srbija ima investicioni rejting. Predsednik Vučić nazvao je to prekretnicom u ekonomskom razvoju zemlje.

NOVEMBAR

Mesec je počeo tragedijom bez presedana – u obrušavanju nadstrešnice na Železničkoj stanici Novi Sad poginulo je 14 ljudi, još jedna osoba je preminula od povreda narednih dana, a dve su teško povređene. I dalje se nižu pitanja o odgovornosti, ali i načinu na koji se upravlja infrastrukturnim projektima.

Za prvo dete 500.000 dinara. Prvog dana u mesecu stupile su na snagu izmene Zakona o finansijskoj podršci roditeljima sa decom. Izmenama zakona uvećani roditeljski dodatak za prvo dete iznosiće 500.000 dinara jednokratne novčane pomoći.

Rušenje Hotela Jugoslavija. Sredinom meseca započeto je rušenje zdanja iz  vremena SFRJ. Na tom mestu novi hotel i luksuzni stambeno-poslovni kompleks treba da gradi firma Milenijum tim, poznata po vezama sa vlašću.

Posle dugo vremena, kurs ispod 117 dinara za evro. Od početka novembra srednji kurs dinara Narodne banka Srbije (NBS) prvi put posle izrazito dugo vremena pao je ispod granice od 117 dinara za jedan evro.

Preminuo Miodrag Kostić. Vlasnik MK Group preminuo je 13. novembra u 66. godini. Bio je jedan od najbogatijih ljudi u Srbiji, čije su firme poslovale širom regiona. Javnosti je postao poznat kada je kupio tri šećerane za tri evra ranih 2000-ih godina.

Usvojen budžet za 2025. Skupština Srbije usvojila je budžet za narednu godinu bez učešća opozicionih poslanika.

DECEMBAR

Najava sankcija NIS-u. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će Sjedinjene Američke Države uvesti sankcije kompaniji zbog ruskog vlasništva. On je najavio formiranje tima koji treba da pregovara sa Rusima i Amerikancima po tom pitanju. Kao jedino moguće rešenje u javnosti se spominje promena vlasništva nad NIS-om.

Poslednji mesec godine obeležavaju studentski i učenički protesti. Mladi su izneli niz zahteva, među kojima su objavljivanje dokumentacije o rekonstrukciji zgrade Železničke stanice u Novom Sadu i kažnjavanje odgovornih za taj zločin.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.