Od samog osnivanja, Erste Banka beskompromisno integriše principe održivosti u svoj razvoj, kao finansijska institucija posvećena zelenoj ekonomiji i smanjenju štetnih uticaja na životnu sredinu.
Prepoznavši klimatske promene kao jedan od najvećih globalnih izazova današnjeg društva, postavili smo sebi visoke ciljeve i obavezali se na 25 odsto zelenih investicija u našem portfoliju do 2026. godine, kao i da ćemo stopirati finansiranje aktivnosti eksploatacije i korišćenja uglja do 2030. godine.
Upravo u skladu sa svojom vodećom ulogom u zelenoj tranziciji u regionu Srednje i Istočne Evrope, u saradnji sa Erste Grupom, predvodili smo i uspešno strukturirali finansiranje prvog vetroparka u istočnoj Srbiji – Krivača. Konzorcijum koji smo inicirali, a koji čine još tri evropske banke – zajedno sa investitorima MK Group i ALFI Green Energy Fund – uložio je 165 miliona evra u ovaj vetropark. To predstavlja jednu od najvećih investicija u oblasti obnovljivih izvora energije u ovom regionu.
Ovaj vetropark, nedavno svečano otvoren u okolini Golupca, prvi je u Srbiji finansiran na osnovu komercijalnog ugovora o otkupu električne energije i bez finansijskih podsticaja države. Sa kapacitetom od 105,6 MW i 22 vetroturbine, očekivano je da će Krivača godišnje proizvoditi 310 GWh zelene energije, što je dovoljno da zadovolji potrebe čak 75.000 domaćinstava. Pored jačanja energetske bezbednosti, značaj ove vetroelektrane ogledaće se i u smanjenju emisije ugljen-dioksida za čak 120.000 tona godišnje.
Korišćenje energije vetra značajno će doprineti ublažavanju efekata klimatskih promena i smanjenju emisije gasova staklene bašte, a finansiranjem ovog projekta nastojimo da pomognemo u ostvarivanju ovih ciljeva, ali u značajnoj meri i doprinesemo diversifikaciji energetskog portfolija Srbije. Zbog toga smo poseban akcenat stavili na podršku projektima vetroparkova, finansirajući, pored Krivače, još četiri vetroelektrane u Srbiji – Pupin, Kovačica, Košava i Kula.
I pre ove investicije i ulaganja u vetroparkove, Erste Banka je finansirala preko 70 projekata iz oblasti obnovljivih izvora energije i jedan je od tržišnih lidera i u finansiranju biogasnih postrojenja i solarnih elektrana. Samostalno ili saradnji sa drugim finansijskim institucijama, finansirali smo preko 530 MW zelene energije, što trenutno predstavlja 80% kapaciteta iz OIE u Srbiji. Na ovo smo posebno ponosni i nastavićemo da pružamo podršku novim zelenim projektima. Naša liderska pozicija na tržištu prepoznata je i nagrađena i od stručne javnosti – nedavno nam je dodeljena nagrada kompanije PwC za ESG lidere, za naše strateške aktivnosti u borbi protiv klimatskih promena.
S obzirom na to da je jedan od ključnih postulata poslovanja naše Banke društvena odgovornost, već skoro 20 godina stvaramo podsticajno okruženje za efikasnije upravljanje resursima. Kroz ulaganja u projekte obnovljivih izvora energije, postavljamo visoku lestvicu standarda za odgovorno poslovanje i pokazujemo kako finansijski sektor može biti ključni pokretač pozitivnih promena.
Ono što je sigurno – ostajemo posvećeni svojoj „zelenoj“ misiji, radeći na tome da ekološka održivost postane sastavni deo svih aspekata poslovanja i života, i trudeći se da, kroz svoje aktivnosti, inspirišemo druge da slede naš primer.
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs
Kada ne znamo šta je istina i šta nije istina, kada ne znamo šta je dobro i šta je loše, šta je zlo i šta nije zlo, mi gubimo sistem vrednosti, a kada izgubimo sistem vrednosti, mi nemamo civilizaciju. Da bi...
Pored brojnih pitanja koje je nesreća na Železničkoj stanici otvorila, pre svega u građevinarstvu, u procedurama, lancu odlučivanja i odgovornosti, ponovo se otvara i još jedno pitanje - kako zapravo funkcio...
Neznanje je ključni faktor neuspeha, a drugi izvor problema jesu dva najčešća načina na koja se ulazi u biznis. Jedan je kada ljudi dođu iz korporativnog sveta, a drugi kada nemaju nikakvo korporativno iskus...
NOVA EKONOMIJA
prtplatite se za čitanje premium sadržaja
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rsInforamcije koje imaju dodatnu vrednost
Koristimo kolačiće kako bismo osigurali da vam pružimo najbolje iskustvo na našoj veb stranici. Ako nastavite da koristite ovaj sajt, pretpostavićemo da ste saglasni sa tim.Ok