
Osigurajte se dok nema štete
Oluje, koje su u tri navrata pogodile Srbiju, nanele su ukupnu štetu od više stotina miliona evra, što direktno što indirektno. Većina tih šteta nažalost neće biti nadoknađena od osiguravajućih društava, zbo...
MLADI U VRHU: Sandra Stjepanović, HR menadžerka u PULSEC grupi
Sandra Stjepanović, HR menadžerka u PULSEC grupi
„Izdvaja se nekoliko veština i osobina koje mogu biti korisne u radu u cybersecurity industriji. Kao prvo, fleksibilnost, kako bismo mogli da se prilagođavamo promenama koje su konstantne. Zatim, radoznalost i otvorenost ka novom kao preduslov za učenje, ali i sposobnost da razmišljamo izvan ustaljenih okvira, kako bismo došli do inovativnih rešenja“
Potreba za cybersecurity stručnjacima raste iz godine u godinu. Prema istraživanju Međunarodnog konzorcijuma za sertifikaciju bezbednosti informacionih sistema (ISC), jedne od najpoznatijih strukovnih organizacija u ovoj oblasti, širom sveta je zaposleno 4,7 miliona cybersecurity stručnjaka, a podaci otkrivaju da će ih u narednom periodu biti potrebno još 3,4 miliona. Kao perspektivna industrija koja raste, cybersecurity privlači mlade kadrove, za koje je veoma važno da svoje formalno obrazovanje nadograde u praksi, kroz mentorski rad.
O mladim kadrovima i njihovom putu ka cybersecurity ekspertizi, razgovarali smo sa Sandrom Stjepanović, HR menadžerkom u PULSEC grupi, čiju okosnicu čine kompanije za implementaciju naprednih cybersecurity rešenja (PULSEC) i usluge u oblasti cyber bezbednosti (PULSOC), sa sedištem u Beogradu i kancelarijama u Banjaluci, Zagrebu i Beču.
Cybersecurity industrija se konstantno razvija, a samim tim i kompanija u kojoj radite, kako razvoj vaših stručnjaka prati sve te promene?
Zbog dinamičnog karaktera industrije, neprestano ulažemo u razvoj svakog zaposlenog – bilo da je reč o iskusnim inženjerima, početnicima ili onima koji nisu na inženjerskim pozicijama.
Uz proaktivnost naših zaposlenih koji aktivno istražuju i predlažu nove tehnološke trendove, u okviru PULSEC grupe postoji sistemska podrška učenju i podizanju svesti o važnosti cybersecurity-a. Naši zaposleni redovno pohađaju edukacije, radionice, konferencije, bilo eksterne ili one u organizaciji PULSEC grupe.
Kolege i koleginice koji svoju karijeru započinju u ovoj oblasti, imaju priliku da se uključe na izazovne projekte i da kroz mentorski rad sa iskusnim kolegama steknu široka praktična iskustva.
Šta su pokazala dosadašnja iskustva kompanije kada je u pitanju zaposlenje mladih stručnjaka, koje veštine i znanja su neophodni da biste gradili karijeru cybersecurity eksperta.
Kao prvo, fleksibilnost, kako bismo mogli da se prilagođavamo promenama koje su konstantne. Zatim, radoznalost i otvorenost ka novom kao preduslov za učenje, ali bih pomenula i sposobnost da razmišljamo izvan ustaljenih okvira, kako bismo došli do inovativnih rešenja. Dodatno, važno je i da kritički razmišljamo u svetu podataka, tj. da znamo gde da tražimo informacije, kao i da u moru tih informacija prepoznamo one koje su validne.
Naravno, da ne izostavim veštine koje nam svima mogu pomoći u radu poput dobrih komunikacionih veština, mogućnost rada u timu i spremnost da se menjamo u skladu sa povratnim informacijama.
Deo PULSEC grupe je i najveći bezbednosno-operativni centar PULSOC, čiji zaposleni nadgledaju infrastrukturu klijenata 24/7/365. Koliko su mladi zainteresovani za pozicije u ovom sektoru, s obzirom na veliki fokus i brzinu koju zahtevaju?
Svesni su da je ovo industrija koja je perspektivna, sa manjim brojem stručnjaka nego što je potrebno, a uz to osećaju svrhu svog rada, jer pomažu da se sistemi i poslovanje klijenata zaštite.
Rekla bih da fokus i brzina, koje ste pominjali, nisu nešto što obeshrabruje ljude. Kolege ili koleginice koji započinju karijeru u ovoj oblasti su pre svega radoznali i žele da sebe razviju kao vrhunske stručnjake. Iz tog razloga su motivisani kada se nađu u okruženju koje je podržavajuće, gde imaju iskusne kolege od kojih mogu da uče i pritom da rade na izazovnim projektima u modernom bezbednosno-operativnom centru (SOC)
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs
Oluje, koje su u tri navrata pogodile Srbiju, nanele su ukupnu štetu od više stotina miliona evra, što direktno što indirektno. Većina tih šteta nažalost neće biti nadoknađena od osiguravajućih društava, zbo...
Dok vlast na sva usta govori o „nikad većim platama“ i opštem blagostanju, pa možemo da gradimo stadione, podaci pokazuju suprotnu sliku: standard i kupovna moć padaju, a najviše su „postradali“ zaposleni u ...
Već danas je jedemo, pijemo i udišemo. Uprkos globalnoj svesti o negativnom dejstvu plastike, njena proizvodnja će do 2060. godine porasti za najmanje 80%. Stanje je neodrživo, problem višeslojan a rešenje, ...
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rs Inforamcije koje imaju dodatnu vrednost
POGLEDAJ SVE