Svet

29.11.2017. 09:34

B92, Express

Autor: Nova Ekonomija

Ako želite da se obogatite počnite sa rudarenjem kriptovaluta

Svet

29.11.2017. 09:34

Kriptovalute probijaju sve granice vrednosti i niko ne vidi kad će se njihov rast zaustaviti.

Tržište digitalnih valuta probilo je virtuelnu granicu 300 milijardi dolara vrednosti u nedelju uveče nakon što su dve najveće kriptovalute ostvarile značajan rast.

Prema podacima kompanije Kojn market kap, tržišna kapitalizacija celog kripto-tržišta iznosila je 303 milijardi dolara do 12.30 sati po američkom vremenu. 

Bitkoin, najveća kriptovaluta s tržišnom kapitalizacijom iznad 150 milijardi dolara, umalo je dosegla vrednost od 10.000 dolara. Prema podacima Markets insajdera dostigla je vrednost 9.694 dolara. 

Ethereum, kao druga najveća kriptovaluta, u nedelju je dostigla vrednost od 485 dolara, tek nešto manje od očekivanih 500 dolara. Bitkoin, kao valuta teško je iskoristiva i tek retke trgovine smatraju bitkojn legitimnim sredstvom plaćanja. 

Istovremeno, pseudoanonimnost bitkoina i ostalih sličnih kriptovaluta omogućila je tržišta drogom i prodaju ostalih ilegalnih predmeta ili usluga putem interneta. 

Ali vratimo se malo u prošlost. Bitkoin je nastao kao zanimljiv eksperiment misterioznog Satoshija Nakamota, koji se nikad nije pojavio u javnosti. 

Njega je zanimalo da li je moguće imati decentralizovanu valutu, valutu koju svako može štampati i koju svako može razmenjivati bez potrebe za visokim naknadama. 

Gledano isključivo prema vrednosti bitkoina, možemo reći da je eksperiment uspeo. Međutim, gotovo svi postulati takve valute su pali u vodu. 

Bitkoin nije decentralizovan zato što većinu transakcija beleži i dodaje u nove blokove nekoliko kompanija iz Kine. Nije jeftin zato što procenjena cena jedne transakcije iznosi nekoliko desetina dolara. A nije ni brz zato što čitava mreža može da beleži tek sedam transakcija u sekundi. 

Usprkos svim pobrojanim problemima, cena bitkoina iz dana u dan raste i gotovo niko ne zna zašto. Sigurno nije zato što sve više ljudi troši svoje bitkoine jer, prema svim dostupnim podacima, broj transakcija stagnira još od proleća ove godine.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.