Finska, Estonija i Švedska pozvale su Evropsku komisiju da predloži mere za povećanje bezbednosti podvodne telekomunikacione infrastrukture. Ministri ove tri države su u zajedničkoj izjavi naveli da je potrebno obezbediti kontinuiranu zaštitu kablova koji prolaze preko dna Baltičkog mora, zbog „novih incidenata koji (ih) ugrožavaju“.
To je bila jedna od tema na sastanku Saveta Evropske unije za telekomunikacije, nakon što je početkom oktobra oštećen gasovod koji povezuje Estoniju i Finsku, zajedno sa tri telekomunikaciona kabla, navodi se u saopštenju estonskog Ministarstva za ekonomska pitanja i komunikacije.
U zajedničkom pismu ministri su istakli potrebu za daljim ulaganjima na nivou Evropske unije, kako bi se zaštitila podmorska telekomunikaciona infrastruktura u Baltiku.
Estonski ministar za ekonomska pitanja i informacione tehnologije Tit Risalo (Tiit Riisalo) rekao je da su ostale zemlje članice podržale predlog Estonije, Finske i Švedske.
„Nedavni incidenti sa interkonekcijama na Baltičkom moru pokazali su svim državama članicama EU koliko su naši podmorski kablovi i infrastruktura ranjivi. Zajedno sa našim finskim i švedskim kolegama, zatražili smo od Evropske komisije da razmotri dalje ulaganje u nadogradnju postojećih podmorskih komunikacionih kablova i za izgradnju novih,“ rekao je Risalo.
Švedski ministar za javnu upravu Erik Slotner je rekao da bez adekvatnih ulaganja u otpornu podvodnu komunikacionu infrastrukturu Evropa možda neće moći da obezbedi osnovnu povezanost koja je neophodna za funkcionisanje društva i celokupnog jedinstvenog tržišta.
Britanija je u oktobru saopštila da planira da pojača svoje vojno prisustvo u severnoj Evropi, uključujući raspoređivanje 20.000 vojnika u regionu sledeće godine, kako bi pomogla u zaštiti kritične infrastrukture u vreme sve veće zabrinutosti zbog ruskih sabotaža.
Prošle godine u Baltičkom moru došlo je do eksplozije i porekida gasovoda „Severni tok“ koji spaja Rusiju i Nemačku, za koju institucije koje vode istragu tvrde da je rezultat sabotaže, iako i dalje nije zvanično saopšteno ko je osumnjičen.
VOJNE VEŽBE NAKON INCIDENATA U BALTIKU
Mornarice Britanije, Finske i Estonije uvežbavali su u ponedeljak zaštitu podmorske infrastrukture u regionu Baltičkog mora, saopštilo je finsko Ministarstvo odbrane, koje je citirao Rojters.
Početkom oktobra oštećen je gasovod koji povezuje Estoniju i Finsku zajedno sa tri telekomunikaciona kabla u toj oblasti, koja je poznata po gustoj infrastrukturi položenoj na morskom dnu.
Finska i Estonija sumnjaju da su incidenti na gasovodu i podmorskim kablovima povezani i veruju da je kontejnerski prevoznik pod zastavom Hong Konga prouzrokovao štetu tako što je vukao sidro duž morskog dna.
Kina je saopštila kako je spremna da pruži neophodne informacije u skladu sa međunarodnim pravom.