Vesti iz sveta

19.10.2021. 13:40

Credit Suisse

Autor: Nova Ekonomija

Credi Suisse: Svet očekuje ubrzan rast bogatstva i BDP-a

Analiza koju je uradila švajcarska banka Kredi Suise (Credit Suisse) pokazuje da se ove ali i narednih godina može očekivati snažan rast svetskog bruto domaćeg proizvoda (BDP). Studija te banke ukazuje i da će globalno bogatstvo...

Foto: Pixabay

Analiza koju je uradila švajcarska banka Kredi Suise (Credit Suisse) pokazuje da se ove, ali i narednih godina može očekivati snažan rast svetskog bruto domaćeg proizvoda (BDP). Studija te banke ukazuje i da će globalno bogatstvo porasti za 39 odsto u narednih pet godina. 

Uprkos nevoljama koje globalnoj ekonomiji donosi pandemija koronavirusa, može da se očekuje snažan rast globalnog BDP-a u ovoj, ali i u narednim godinama.

Najnovije procene Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) koje su objavljene tokom aprila ukazuju da će globalni BDP 2021. godine biti 93.3 triliona dolara (1 trilion=1.000 milijardi), što je ipak 1,5 triliona ispod prognoze rađene pre pandemije.

Veza između rasta BDP-a i rasta bogatstva domaćinstava, kao i očekivano brz povratak ekonomskih aktivnosti na novo pre pandemije, ukazuju da će globalno bogatstvo rasti brzim tempom i to za 39 odsto u narednih pet godina.

Dodaje se da će zemlje sa niskim i srednjim prihodima takođe igrati važnu ulogu u tome, jer donose 42 odsto globalnog rasta i pored toga što je u njima skoncentisano samo 33 odsto svetskog bogatstva.

Uticaj pandemije na globalni bruto domaći proizvod (BDP) uočen je još početkom prošle godine, kada su smanjene ekonomske aktivnosti i prihodi, navodi se u izveštaju švajcarske banke. Finansijsko tržište je u toj situaciji, kako se napominje reagovalo očekivano, pa su cene akcija pale tokom februara i marta prošle godine.

„Procenili smo da je 4,4 odsto od ukupnog bogatstva kojim raspolažu domaćinstva u svetu izgubljeno između januara i marta 2020. godine, dok je globalno bogatstvo po jednoj odrasloj osobi smanjeno je za 4,7 odsto. Brzom akcijom država i centralnih banaka, na finansijskim tržištima se povratilo poverenje, pa su gubici na deoničarskim tržištima u velikoj meri poništeni do kraja juna prošle godine“, piše u saopštenju.

Vakcinacija smanjuje bogatstvo „kovid-milijardera“
Najbogatije dinastije na svetu: Ni korona im ništa ne može

Kako se navodi u studiji, ono što se dogodilo u drugoj polovini 2020. bilo je nepredviđeno, ali je dovelo do rasta bogatstva domaćinstava u svetu:

  • Cene deonica su dostigle rekordni nivo do kraja godine.
  • Rast cena stanova koji je tada zabeležen nije viđen dugi niz godina i to je doprinelo velikom povećanju bogatstva domaćinstava u svetu.
  • Rezultat toga je rast globalnog bogatstva domaćinstava u iznosu od 7,4 triliona dolara, pa je na kraju 2020. ukupan iznos bio 418,3 triliona dolara (rast od 7,4 odsto).
  • Bogatstvo po svakoj odrasloj osobi poraslo je 6 odsto i dostiglo je novi rekord od 79.952 dolara.
  • Pad vrednosti američkog dolara takođe je uticao rast globalnog bogatstva za 4,1 odsto.

Kako se dodaje u studiji, ako se imaju u vidu široko zastupljeni ekonomski poremećaji u svetu, stiče se utisak da se bogatstvo domaćinstva i makroekonomski pokazatelji nalaze na različitim putanjama.

Najveći uticaj na bogatstvo domaćinstava, kao se ocenjuje, najverovatnije je imalo sniženje kamatnih stopa od strane centralnih banaka.

Kako danas elita pokazuje svoje bogatstvo
Bogatstvo milijardera tokom pandemije poraslo na 10,2 biliona dolara

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.