Stručnjaci iz visokotehnoloških industrija ocenjuju da postoji realan rizik da bi Rusija mogla da zameni neke od naprednih tehnologija proizvedenih u SAD alternativama iz Kine, u slučaju produbljivanja sankcija koje je SAD uvela nakon ruske invazije na Ukrajinu.
Visoki zvaničnik u američkom Ministarstvu trgovine rekao je za Politiko da Kina „ne može da kompenzuje Rusiji sve na šta SAD uvodi sankcije, posebno što se tiče proizvodnje poluprovodnika“.
Zvaničnik koji je želeo da ostane anoniman je primetio da Kina proizvodi nedovoljno vrhunskih mikročipova – posebno u poređenju sa saveznicima SAD kao što su Tajvan, Južna Koreja i Japan – a da se i sama Kina oslanja na „tuđe“ napredne čipove.
Kina ipak ima da ponudi nešto drugo. Pol Triolo, šef odeljenja za tehnološke politike u konsultantskoj firmi Albright Stonebridge Group, složio se da Kina ne može da nadomesti većinu ruskih potreba za čipovima.
Ali, kineske firme su u dobroj poziciji da obezbede usluge u klaudu i softver za preduzeća koji će zameniti softver koji je dosad stizao iz SAD ili Evrope.
Triolo je rekao da bi kineske kompanije i dalje mogle da obezbede manje napredne čipove Rusiji, zajedno sa „gotovim proizvodima“, recimo računarima ili pametnim telefonima, koji će takođe biti na udaru sankcija.
„Ako kineske kompanije počnu samo da ignorišu odredbe [i] nastave sa isporukom, onda su verovatno kandidati za dodatne sankcije“, dodao je Triolo.