Svet

19.11.2021. 16:49

Bloomberg

Autor: Nova Ekonomija

„Digitalnu NFT imovinu ugrožava piraterija“

Jedan australijski programer postavio je hiljade slika nezamenljivih tokena na platformi NFT Bay i taj svoj postupak nazvao umetničkim delom, prenosi Bloomberg. Objasnio je mu je cilj bio da na taj način pokaže apsurdnost koncepta digitalnih ...

Foto: Screenshot

Svet

19.11.2021. 16:49

Australijski programer Džef Hantli postavio je hiljade slika nezamenljivih tokena (NFT non-fungible token) za digitalno plaćanje na platformi NFT Bay, prenosi Bloomberg. Kaže da na taj način želi da pokaže besmislenost koncepta digitalne imovine, jer je veoma podložna pirateriji.

Hantli kaže da svi tokeni koje je postavio na NFT Bay potiču od blokčejnova (blokčejn je jedinstvena baza podataka koja se ne nalazi na jednom mestu već se sastoji od manjih baza, odnosno blokova) za kriptovalute Ethereum i Solana.

Postavljanjem tih podataka na NFT Bay inače se simbolički ukazuje na poznatu torent platformu Pirate Bay, na kojoj se nelegalno kače i preuzimaju brojni audio-vizuelni sadržaji.

Reč je kako objašnjava, o torentu od 17 terabajta „teškom“ simboličnih milijardu dolara. Na taj način se ukazuje na ogromne sume novca koje su kako naglašava, zapravo uložene u slike. Te slike, prema Hantlijevom mišljenju, svako može slobodno da okači i preuzme putem interneta.

Korisnici nezamenljivih tokena kažu da je svaki jedinstveni blokčejn identifikator, koji je označen slikom likova iz nekih popularnih serija kao što su Bored Ape Iacht Club, Lazi Lions ili CriptoPunks redak i vredan.

Bloomberg: Kompanijama za kriptovalute nedostaju stručnjaci
Kineska centralna banka: Sve aktivnosti vezane za kriptovalute su ilegalne

Njihovi kritičari sa druge strane smatraju da se digitalna sredstva plaćanja zapravo lako kopiraju, pa su podložna su pirateriji.

Nekoliko dana pre Hantlija, jedan neimenovani autor podelio je sliku ruke koja klikće desnim dugmetom miša. Slika je zapravo kolaž slika 10.000 lenjih lavova i satirično govori o lakom pronalaženju i čuvanju jedinstvenih tokena na internetu. 

Hantli je osvežio kontroverze o pravoj vrednosti jedinstvenih tokena, a neki analitičari smatraju da on zapravo njih reklamira. Ipak, on ocenjuje da je njihova dugoročna vrednost isto što i plava kvaka koja se koristi za verifikaciju Tviter korisnika, kao i da se sve moglo postići bez blokčejnova. 

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.