Širom sveta u zadnje dve godine zabrinjavajuće raste ilegalna trgovina plastičnim otpadom, upozorenje je koje stoji u najnovijem izveštaju Interpola pod nazivom „Strateška analiza rastućih kriminalnih trendova na svetskom tržištu plastičnog otpada od januara 2018“, piše u saopštenju Interpola.
Autori izveštaja upozoravaju i na nasilje koje se obično povezuje sa organizovanim kriminalom.
Kao primer navode slučaj gradonačelnika malog grada u Francuskoj, koji je ubijen kada je pokušao da spreči bacanje ilegalnog otpada u svojoj opštini.
Kako se dodaje, izveštaj je zasnovan na otvorenim izvorima i podacima do kojih su došle obaveštajne službe iz 40 zemalja.
Ukazuje se na nelegalno preusmeravanje pošiljki, neovlašćene metode upravljanja otpadom, nezakonitu registraciju otpada, kao i povećanje broja deponija i ilegalnih spalionica otpada u Evropi i Aziji.
Primetna je veza između kriminalnih mreža i legalnih biznisa koji se koriste kao pokriće za protivzakonite operacije, sa kriminalcima koji često pribegavaju finansijskom kriminalu i krivotvorenju dokumenata.
Vrata oportunističkom kriminalu otvorile su teškoće u tretiranju otpada.
Autori izveštaja podsećaju da je prošlog maja Malezija počela da vraća skoro četiri hiljade tona plastičnog otpada u 13 zemalja iz kojih je potekao, što se tumači kao odlučnost da se izađe na kraj sa tim problemom.
ODEĆU KUPOVATI ODGOVORNO JER TEKSTILNI OTPAD ZAGAĐUJE OKOLINUPlastični otpad se šalje u Maleziju uglavnom iz Evrope i Severne Amerike, jer je 2018. Kina zatvorila vrata za njegov uvoz.
„Promenili smo propise kako bismo sproveli ovu borbu, uspostavili jače administrativne procedure i pokrenuli nacionalnu kampanju. Pozivamo svetsku zajednicu da radimo zajedno na granicama i da ostavimo čistu, lepu planetu za buduće generacije“, kaže direktor Centralnog biroa Interpola u Kini Daći Duan.
Interpol radi sa stručnim agencijama u 194 zemlje kako bi otkrili kriminal u ovoj oblasti i razotkrili grupe koje stoje iza njega.
„Interpolov izveštaj ukazuje na hitnu potrebu da se utvrdi kako kriminalci istražuju nove i već postojeće ranjivosti na tržištu, i poziva da se pojačaju pravni propisi na uvozu i izvozu otpada“, smatra Kalum Makdonald iz Interpola, koji je i direktor Škotske agencije za zaštitu životne sredine.
Interpol poziva na jaču međunarodnu saradnju u oblasti tog kriminala, ističe da je neophodno ranije skeniranje rizika, kao i sprovođenje finansijske istrage i obaveštajnih operacija.
ČEKAJUĆI ODVAJANJE OTPADA U DOMAĆINSTVIMA