Kanadski premijer Džastin Trudo pozvao se na Zakon o vanrednim situacijama kako bi suzbio proteste u toj državi, što znači da će, između ostalog, banke moći bez sudskog naloga da zamrznu račune bilo koga ko je povezan sa protestima, piše BBC.
Pozivanje na Zakon o vanrednim situacijama je korak bez presedana u toj državi i dolazi u momentu kada demonstracije u Kanadi ulaze u treću nedelju.
Zakon o vanrednim situacijama je donet 1988. godine i može biti koršićen u hitnim i kritičnim situacijama koje ozbiljno ugrožavaju živote, zdravlje i bezbednost Kanađana.
Protesti u skladu sa zakonom ne spadaju u ove situacije, piše BBC.
Trudo je rekao da će mera biti „vremenski ograničena, racionalna i propocionalna“ i da neće biti raspoređivanja vojske.
Policiji će biti dato „više alata“ da uhapsi ili kazni demonstrante i zaštiti kritičnu infrastrukturu.
Zamenica premijera Kristija Frilend rekla je da će banke moći bez sudskih naloga da zamrznu račune bilo koga ko je povezan sa protestima.
Dodala je i da za svakome ko je uključen u demonstracije može biti suspendovano osiguranje vozila.
Kandska pravila vezana za finansiranje terorizma biće proširena kako bi obuhvatila kriptovalute i kraudfanding platforme.
„Sve je u praćenju novca“, dodala je Kristija Frilend.
Protesti u Kanadi krenuli su prvenstveno kao skup kamionidžija protiv novog pravila da sve kamionidžije moraju da budu vakcinisane kako bi prešle amereičko-kanadsku granicu, ili da idu u karantin nakon povratka. Međutim ubrzo su prerasli u šire nezadovoljstvo kovid ograničenjima.
U nedelju je policija rasturila proteste kod mosta Ambasador u Vindzoru, koji je ključna trasa za trgovinu između SAD i Kanade.
Stotine demonstranata i dalje ostaje u glavnom gradu Kanade.