Kineska prerađivačka aktivnost je u februaru porasla, ali slaba inostrana tražnja i pad cena ukazuju na to da se Kina i dalje suočava sa brojnim problemima.
Indeks menadžera nabavke (PMI), kog izračunava britanska banka HSBC, iznosio je 50,7 poena u februaru u odnosu na preliminarni rezultat od 50,1 poena, i to je najviši nivo od julskih 51,7 poena, prenosi agencija Frans pres.
PMI iznad 50 poena ukazuje na rast, a ispod 50 poena na pad sektorske aktivnosti. Indeks prati aktivnost u kineskim fabrikama i radionicama i pomno je praćen pokazatelj „zdravlja“ azijskog ekonomskog džina.
„Novi pad izvoznih narudžbi ukazuje na slabljenje inostrane tražnje“, navodi ekonomista istraživačke kuće Markit, Anabel Fides, dodajući da pad cena u Kini ukazuje na usporene deflatorne pritiske.
Prema podacima kineskog Zavoda za statistiku, PMI je u februaru smanjen drugi uzastopni mesec i iznosio je 49,9 poena, u odnosu na januarskih 49,8.
Analitičari navode da se razlike u zvaničnom indeksu i onom kog izračunava HSBC mogu pripisati tome što se vlada pri izradi indeksa više fokusira na velike, a banka na male izvoznike.
Privredni rast Kine je u 2014. iznosio 7,4 odsto, što je najniži nivo u poslednje 24 godine, koji je podstakao vlasti da olabave monetarnu politiku u pokušaju da podupru ekonomski rast.
Живио и радио 5 година у Канади, имам канадско држављанство, значи могу да идем за Канаду када хоћу, (имам академско образовање, тј завршен факултет) . Пет убедљиво најгорих година у мом животу. Далеко им лепа кућа.
У Србији сам првих пар година имао сталан посао након повратка, после само повремено и шта „уловим“, али свеједно и у таквим условима боље, лакше и са мање напора живим него што сам живео у Канади.
Био сам и по западној Европаи, али нигде није тако лоше као у Канади, А Канађани се грозе Америке….
Аустралија је још увек добра за живот.