Svet

29.06.2021. 15:27

Bloomberg

Autor: Nova Ekonomija

Kineski rudari kriptovaluta traže novi dom

Svake jeseni rudari Bitkoina napuštaju jug Kine koji je bogat hidroenergijom i kreću na sever zemlje gde se struja uglavnom dobija iz jeftinog uglja. Zbog zabrane rudarenja kriptovaluta, ove godine oni će možda na duži put, sa kartom u jed...

Foto: Pixabay

Svet

29.06.2021. 15:27

Svake jeseni rudari Bitkoina napuštaju jug Kine koji je bogat hidroenergijom i kreću na sever zemlje gde se struja uglavnom dobija iz jeftinog uglja. Zbog zabrane rudarenja kriptovaluta, ove godine oni će možda na duži put, sa kartom u jednom pravcu, piše Bloomberg.

Jeftina struja koja se na severu Kine dobija iz uglja do sada se pokazala kao veoma pogodna za rad mašina kojima se rudare kriptovalute.

Ipak, ove godine, mnogi kineski rudari digitalnih valuta, grupe koja je u jednom trenutku trošila više od 75 odsto struje namenjene Bitkoinu na svetskom nivou, sledećeg proleća se možda neće vratiti na jug zemlje.

Zvaničnici Pekinga pozvali tokom maja ponovo su pozvali na restriktivan odnos prema kripto valutama, iako je takav odnos aktuelan godinama.

Neke državne provincije poput severne Unutrašnje Mongolije i Provincije Sečuan koje ranije nisu ometale rudarenje, sada su naglo prekinule napajanje specijalizovanih računara koji bruje u skladištima i data centrima i prave Bitkoin.

Mnogi rudari su zbog toga potpuno napustili svoje operacije, pa je ukupna struja koja se troši naBitkoina opala za oko 60 odsto od početka maja. Rudari iz Kine sada razmatraju odlazak u inostranstvo, poput Sjedinjenih Država, Rusije ili Kazahstana, gde im se već nudi „utočište“.

Britanija zabranila najveću onlajn berzu kriptovaluta
Bloomberg: Kompanijama za kriptovalute nedostaju stručnjaci

Poteze Kine pre svega inicira ogromna potrošnja struje zbog rudarenja kriptovaluta. Utrošak struje je na godišnjem nivou zbog toga veći nego u celoj Holandiji.

Drugi razlog je finansijska stabilnost Kine, jer rudari kriptovalute moraju da razmene u kinesku valutu juan, kako bi platili struju, kiriju ili kupili nove mašine. To kako se navodi dovodi do drugih finansijskih transakcija unutar Kine koje regulatori teško mogu da prate, pa je Centralna banka Kine probno izdla digitalni juan, radi bolje kontrole.

Međutim, priča o kineskim kripto-rudarima nije gotova. El Salvador tokom ovog meseca postao je prva država koja je usvojila token kao zakonsko sredstvo plaćanja. Predsednik te zemlje je rekao kako bi za rudarenje kriptovaluta mogla da se kroisti se vulkanska snaga njegove države.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.