Vesti iz sveta

05.09.2023. 11:55

Nova ekonomija

Autor: Nevena Petaković

Mladi u Hrvatskoj sve kasnije počinju samostalan život

Foto: Pixabay

Mladi iz Hrvatske u proseku najkasnije napuštaju roditeljski dom, u poređenju sa svojim vršnjacima iz ostalih država Evropske unije. U momentu napuštanja roditeljskog doma, građani Hrvatske u proseku imaju 33,4 godine, pokazuju podaci Eurostata za 2022. godinu.

U 2021. godini, mladi u Srbiji su u proseku imali 31,4 godine kada su napuštali roditeljski dom. Eurostat nije objavio poslednje podatke, za 2022. godinu, ni za Srbiju ni za druge države Zapadnog Balkana.

Na nivou cele EU, mladi su prošle godine napuštali roditeljsko gnezdo u proseku kada napune 26,4 godine. Međutim, taj prosek je varirao među zemljama članicama, ljudi sve kasnije započinju samostalan život, a na taj korak brže se odlučuju žene od muškaraca.

Osim Hrvatske, roditeljski dom su relativno kasno napuštali i građani Slovačke (u proseku sa 30,8 godina), u Grčkoj (u proseku 30,7 godina), Bugarskoj i Španiji (u proseku 30,3 godine).

Više od 30 godina u momentu napuštanja roditeljskog doma imali i mladi sa Malte (u proseku 30,1 godinu), dok su Italijani u proseku imali ravno 30 godina kada su formirali svoja prva domaćinstva.

Nasuprot tome, u Finskoj, Švedskoj, Danskoj i Estoniji mladi su praktično odmah posle fakulteta, u proseku sa manje od 23 godine napuštali roditeljski dom.

Tako su mladi u Finskoj u proseku imali 21,3, Švedskoj 21,4, Danskoj 21,7 i Estoniji 22,7 godina kada su se odselili od roditelja.

Mladi koji odlaze – između porodice i normalnog života

U proteklih deset godina, u 14 od 27 država članica EU je prosečna starost onih koji napuštaju roditeljske kuće porasla.

Najviši rast registrovan je upravo u Hrvatskoj, gde mladi u odnosu na pre deset godina u proseku imaju 1,8 godina više u momentu kada odlaze od roditelja.

Prošle godine su u Evropskoj uniji muškarci u proseku napuštali roditeljski dom kasnije od žena: muškarci sa 27,3 godine, a žene sa 25,4 godine 2022. godine.

Razlika između žena i muškaraca je primećena u svim zemljama, odnosno mlade žene su se iseljavale iz roditeljskih domova prosečno ranije od mladića.

U devet zemalja EU muškarci su u proseku napuštali roditeljski dom posle 30. godine (Hrvatska, Bugarska, Grčka, Slovačka, Španija, Italija, Malta, Slovenija i Portugal), dok je to slučaj za žene samo u jednoj zemlji: Hrvatska.

Najveći rodni jaz je registrovan u Rumuniji, gde su muškarci u 2022. godini roditeljski dom napuštali u proseku sa 29,9 godina, a žene sa 25,4 godine.

Šta sprečava mlade da se osamostale? (VIDEO)

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.