Udruženje mlekara Republike Srpske zatražili su da se što pre uvedu prelevmani, odnosno takse za uvoz mleka iz Srbije, kao odgovor na mere koje je uvela Vlada Srbije.
Kako je preneo portal Capital.ba, zahtev je upućen ministru spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staši Košaracu.
Uvođenjem ovog nameta Srbija je krenula u zaštitu domaće proizvodnje, ali istovremeno uvozne proizvode opteretila i učinila manje konkurentnim, dodaje se u deksdu.
“Ova odluka neposredno utiče na naše tržište, jer izvozimo mleko u značajnim količinama na tržište Srbije sa jedne strane, a sa druge, ostaje otvoreno tržište za uvoz iz zemalja EU“, kažu mlekari u Republici Srpskoj.
Kako dodaju, oni draže da se u skladu sa relevantnim propisima u roku od sedam dana uvedu prelevmani na mleko i direktno konkurentne mlečne proizvode poput pavlake, jogurta, mladog sira koji se uvoze u BiH iz svih zemalja sa kojima njeni poizvođači drguju mlekom i mlečnim proizvodima.
Kako je prenela i Nova ekonomija, Vlada Srbije usvojila je odluku kojom se na uvozno mleko i sir kačkavalj uvode prelevmani.
Dodatni namet za uvoz mleka u Srbiju je 15 dinara po litri, a za gaudu, odnosno za kačkavalj, 30 dinara po kilogramu.
„Ta odluka je jako važna za naše srpske proizvođače kako bi zaustavili pad otkupne cene mleka na tržištu i na taj način zaštitili srpskog proizvođača“, rekla je minisdarka poljoprivrede u Vladi Srbije Jelena Tanasković.
Kako se podseća, Srbija je posle Crne Gore jedno od glavnih izvoznih tržišta za proizvođače mleka iz Bosne i Hercegovine.
Prema podacima za prošlu godinu, vrednost izvoza je bila 28 miliona, dok je uvoz vredeo 23 miliona KM.
Problemi mlekara i u Srbiji i u BIH traju godinama, a poslednjih godina kulminiraju uglavnom zbog poskupljenja stočne hrane i drugih troškova proizvodnje.
Lošu situaciju u toj oblasti stočari u Srbiji često objašnjavaju i nemarom države prema njima.
Država ponovo uvodi prelevmane, taksu za uvoz mleka