Farmeri u Republici Srpskoj odlučili su da sagrade svoju mlekaru u mestu Prnjavor. Nameravaju da prave visokokvalitetne proizvode, uključujući i sireve kojih nema na domaćem tržištu.
Kako je preneo Capital.ba, projektom se upravlja iz Banjaluke gde je 16 proizvođača uz Udruženja mlekara Republike Srpske osnovalo zajedničko preduzeće „Naša mljekara“.
Sakupljeno je i preko 133.000 maraka osnivačkog kapitala, a suvlasništvo je podeljeno u procentima od sedam do 12 odsto.
Opština Prnjavor obećala je zemljište za novu mlekaru koja će se nalaziti u industrijskoj zoni, a izgradnja postrojenja trebalo bi da počne na proleće.
„Fokusiraćemo se na ono što nedostaje na tržištu. Nije nam cilj proizvodnja UHT mleka kojeg ima na tržištu, tako da nećemo biti konkurencija domaćim prerađivačima koji imaju niži stepen obrade“, kaže direktor novoosnovanog preduzeća Miljan Erbez.
Prema njegovim rečima, cilj je da se krene sa preradom od pet do 10 hiljada litara mleka na dnevnom nivou, a kasnije i više od toga.
Dodaje da će početna investicija koštati 1,4 miliona maraka.
“Sa razvojem tržišta povećavali bi i proizvodnju. Imamo dobru lokaciju, blizu autoputa, blizu Banjaluke i drugih većih gradova, što bi bila naša prednost. Proizvodnja će biti ekološki orjentisana, gde ćemo maksimalno izbjegavati plastiku”, pojašnjava Erbez.
On smatra kako nova fabrika neće napraviti poremećaj na tržištu sirovog mlijeka, čija je proizvodnja inače u padu.
„Kada je Banjalučka mljekara razvaljivana ja sam od aktuelne vlasti tražio da nam je prepišu zajedno sa dugovima, a da kasnije, kada je podignemo na noge, postanemo akcionari. Tri puta smo do sada pokušali da napravimo svoju mlekaru i svaki put je to razvaljeno raznim smicalicama, nadam se da ovaj put to neće biti slučaj“, rekao je Erbez.
Izgradnja celog objekta, kako dodaje, trebalo bi da košta oko milion konvertibilnih maraka (oko 500.000 evra).
Kako se podseća, Bosna i Hercegovina je od januara do avgusta 2022. godine uvezla 33 hiljade tona mleka i mlečnih proizvoda u vrednosti 144,5 miliona maraka.
Najviše se uvozilo iz Nemačke.
Nestašice mleka ovog leta pogodile su i Srbiju, zemlju koja spada u veće proizvođače te namirnice u regionu, pa se u domaćim marketima sada može naći i mleko koje je uveženo iz Poljske.
Kako je pisala Nova ekonomija, to je pre svega posledica lošeg odnosa države prema stočarima, a problem je kulminirao kada su skočili troškovi proizvodnje, pre svega stočne hrane koja je od leta 2021. godine bila skuplja od litra mleka.