Svet

09.03.2018. 14:00

Blic

Autor: Nova Ekonomija

Mnogi su se obogatili ulažući u kriptovalute, neki su i napustili školu

Svet

09.03.2018. 14:00

Od nastanka bitkoina 2009. godine, svet kriptovaluta video je mnogo drame – od enormnih skokova do enormnih padova vrednosti bitkoina, pa do žustrih rasprava protivnika i pobornika kriptovluta o samoj budućnosti. Šta god mislili o kriptovalutama, činjenica je da su se mnogi obogatili ulažući u njih, neki čak tako rano i tako mnogo da su zauvek napustili školu.

Danijel Kolosi uložio je prošle godine 5.000 dolara u kriptovalute zajedno sa prijateljem. Za samo nekoliko meseci zaradio je 200.000 dolara, a očekuje da će ga ovakav način poslovanja učiniti milionerom do 2019. godine.

Kolosi je inače bivši građevinski radnik. Deo novca koji je zaradio od kritovaluta potrošio je na putovanja po svetu, a planira da se preseli na Tajland.

Erik Finman investirao u kripovalute 2011. godine 1.000 dolara koje je dobio od bake za 12. rođendan. Prema današnjim vrednostim kripovaluta, poseduje oko četiti miliona.

Finman je napravio dogovor sa roditeljima – ako bude milioner od 18. ne mora da ide na fakultet. Obogatio se tako brzo da su ga roditelji pustili da napusti školu mnogo ranije, sa 15 godina.

Edi Zilan u kriptovalute uložio je celu svoju u ušteđevinu od 12.000 dolara. Novac je inače zaradio držeći časove tenisa. Novac je investirao kada je imao 18 godina, a tri godine kasnije na računu je imao milion dolara.

Potom je otvorio kompaniju „Cryptocurrency Financial“, specijalizovanu za savetovanje za ulaganje u kriptovalute. Sam sebe naziva „Vukom kripto sveta“.

Tajler i Kameron Vinklvos, koji su tužili Marka Zakerberga zbog navodne krađe ideje za Fejsbuk, bili su među prvim ulagačima u kriptovalute. S obzirom na vrednost bitkoina, blizanci bi mogli da budu prvi bitkoin milijarderi na svetu. Braća, koja su studirala na Harvardu zajedno sa Zakerbergom, dobili spor protiv Fejsbuka 2008. koji su pokrenuli zato što im je Zakerberg navodno ukrao ideju. Tada su dobili odštetu od 65 miliona američkih dolara, a u martu 2013. uložili su oko 11 miliona dolara u kupovinu oko jedan odsto svetskih rezervi bitkoina, kada je elektronska valuta vredela 120 američkih dolara. Tačan iznos nije poznat, ali veruje se da je reč o oko 100.000 bitkoina, u vrednosti od preko milijardu američkih dolara.

Rovan Hil napustio je posao u rudniku kada je imao 26 godina nakon što je unovčio novac koji je zaradio na bitkoinima. Zarađeni novac troši na putovanja.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.