Svet

08.02.2016. 09:52

Tanjug

Autor: Nova Ekonomija

Na meti hakera uskoro i frižideri i automobili

Svet

08.02.2016. 09:52

Polako ali sigurno, tvrde stručnjaci, sve naše kućne i druge sprave – od rerni, televizora i frižidera pa do novčanika, kompjutera i kola – biće povezane ogromnom mrežom nazvanom ‘Internet predmeti’.
To će nam olakšati život, navode poznavaoci, tako što će predmeti automatski obavljati rutinske, svakodnevne obaveze. Na žalost, to će nas u isto vreme učiniti mnogo ranjivijim nego do sada. 
Pre samo nekoliko godina bili smo zabrinuti za bezbednost naših kompjutera, dok su vozila i kućna tehnika, poput frižidera i termostata bili potpuno odvojeni od ostatka sveta. Ali to se menja velikom brzinom. 
„Većina ljudi će se odjednom naći u situaciji da su sve njihove sprave koje koriste svaki dan povezane u mreži, i to će u neku ruku učiniti njihov život jednostavnijim i lagodnijim. Sa druge strane, ako to sve nije dobro zaštićeno, moglo bi da dodje do raznih problema, od osnovnog korišćenja tih naprava, do problema sa sajber kriminalom kao što je krađa identiteta“, navodi Josi Atijas, generalni direktor „Dojo Labs“. 
Mnoga moderna vozila imaju ugrađene kompjutere, koji mogu da se prikače na internet putem pametnog telefona vlasnika, pa čak i direktno, što ih čini lakim mamcem za napade hakera. 
Hakeri su u julu 2015. godine daljinski zaustavili jedno vozilo firme Džip čiroki. I proizvođači vozila i privatne firme za bezbednost na internetu osmišljavaju aplikacije za kompjutere u kolima kako bi ih zaštitili od eventualnih napada. 
„Naš program je ugrađen u najvažniji deo sistema unutar kola i odatle prati funkcije unutražnje mreže i da li postoji bilo kakav pokušaj upada ili hakovanja, dok u isto vreme i sprečava hakere da udju u sistem“, ističe Asaf Acmon, potpredsednik Towersec. 
Drugi razmišalju o budućnosti kada će i naši domovi postati pametni. 
Kompanija sa sedištem u Kaliforniji „Dojo Labs“ nedavno je predstavila spravu koja prati sve sumnjive aktivnosti oko kućnih aparata na daljinsku kontrolu putem interneta. 
„Sistem zna kako da automatski analizira ponašanje aparata i kada identifikuje neku nepravilnost u radu, vlasnik dobija obaveštenje o tome, a aparat automatski blokira“, navodi Josi Atijas.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. Nisu bili upoznati, sutra malo. Kupuje se vreme da se „smire strasti“. Budalastina. Ministar finansija ako nije bio upoznat sa kompleksnoscu situacije onda ne treba da bude ministar finansija.

    Suština je ne budu li doneli normalan zakon za koji ti ne treba knjigovodja da ti vodi dvojno knjigovodstvo i da svako malo trči u PU da podnosi fakturu, onda će to da radi posao. Samo da se podsetimo da su do pre 3 godine svi u petoj grupi (advokati, lekari i konsalting) dobijali retroaktivno poreska rešenja u kom nisu znali šta će da piše i da je eto na taj način država već jednom i ne tako davno gusila sve nas koji smo se zbog klasifikacije našli u ovoj grupi, terala nas u sivu zonu, jer ne znaš koliko ćeš dobiti da platiš…

    Retroaktivna naplata poreza teško da će da se desi jer te su pare odavno potrošene a i da nisu i to će da deluje demotivisuce pa će i tada mnogi koji imaju priliku i gde, da zbrisu van granica ove uboge jadne države. Kukala nam majka sa ovakvim radom državnog aparata.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.