Svet

10.03.2023. 10:52

Agencija DPA

Autor: Nova ekonomija

Nemačka beleži rekordan manjak radne snage

Foto: Pixabay

Svet

10.03.2023. 10:52

U poslednjem tromesečju 2022. nemački poslodavci nisu mogli da pronađu radnike za skoro dva miliona upražnjenih mesta, saopštio je nemački Institut za istraživanje tržišta rada i trgovine (IAB).

Kako je prenela nemačka novinska agencija dpa, broj otvorenih radnih mesta porastao je za 160.000 ili 6,6 odsto u odnosu na prethodni kvartal.

Broj slobodnih radnih mesta u najjačoj evropskoj ekonomiji, kako se dodaje, porastao je za 17,5 odsto u odnosu na isto razdoblje 2021. godine.

„Potreba za radnicima u Nemačkoj dostigla je novi rekord. Velika većina poslova u ponudi stalno je otvorena, a kompanije se utrkuju za kvalifikovanim  kadrovima“, rekao je Aleksander Kubis, predstavnik IAB-a.

Broj nezaposlenih porašće za tri miliona u 2023. godini

Taj institut, kako se objašnjava, na kvartalnom nivou ispituje hiljade nemačkih kompanija i beleži ne samo radna mesta koja su prijavljena agenciji za zapošljavanje, već i sve oglase za posao u Nemačkoj.

Deficit radne snage postao je trend koji je, pored zemalja Zapadne Evrope, poslednjih godina aktuelan i u Srbiji.

Vozači, prodavci, magacioneri, kuvari, mesari, mehaničari, vodoinstalateri, prvi su među sve dužom listom deficitarnih zanimanja u Srbiji.

Zanatlije iz Srbije odlaze u Austriju, Nemačku gde im se nude bolji uslovi rada i veće plata, a Srbija je prinuđena da uvozi radnu snagu iz zemalja koje su manje razvijene, poput Bangladeša, ili Nepala.

Kako je preneo portal ganskih sindikata Nezavisnost, prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje, u prvih devet meseci 2022. godine oboren je apsolutni rekord poslednjih godina time što je izdato blizu 24.000 radnih dozvola strancima (4.000 ženama).

Kako se podseća, tokom cele 2017. godine u zemlji je radio 7.641 stranac. Iz godine u godinu, broj onih koji dolaze na sezonske poslove u Srbiji je sve veći a procena je da će domaće radne snage biti sve manje.

Sloveniji nedostaju radnici

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.