Dok Nemačka izlazi na izbore sledeće nedelje, poruka investitora je jasna: to je jedina velika privreda koja ima prostora da potroši više da podstakne rast, a da ne bude kažnjena od strane finansijskih tržišta ako to odluči.
Za sada nisu ubeđeni da će sledeća nemačka vladajuća koalicija – koje god partije da sadrži – preduzeti radikalan korak u trošenju i zaduživanju, prenosi Rojters.
Ali razlog za promenu je jak.
Nekada moćna nemačka ekonomija je praktično bez rasta još od 2019. godine, dok je ostatak evrozone porastao za pet odsto, a američka privreda za 11 odsto, ocenjuje Goldman Saks.
Međutim, to je i jedina privreda G7 sa dugom znatno ispod 100 odsto BDP-a i, za razliku od zabrinutosti oko visokog duga u SAD, Britaniji i Francuskoj, investitori žele da vide da se Nemačka više zadužuje kako bi povećala svoj potencijal rasta.
Tržišta gledaju da li će Nemačka popustiti svoje fiskalno pravilo koje sprečava novo zaduživanje, što je još veći problem sada kada američke carine prete da dodatno naškode njenoj bolesnoj ekonomiji i kada mora da poveća potrošnju za odbranu.
„Ako postoji jedna zemlja u kojoj biste zapravo, potencijalno mogli (povećati zaduživanje), to bi bila Nemačka“, rekao je Nikola Mai iz investicionog fonda PIMCO u Evropi, opisujući ograničavanje duga kao ‘pojas za spasavanje’.
Sve dok se Nemačka ne pozabavi svojim duboko ukorenjenim problemima, posebno pogoršanjem konkurentnosti, pitanja o statusu bivše moćne ekonomije će ostati.