Vesti iz sveta

17.01.2024. 09:38

Saopštenje

Autor: Čedomir Savković

Obnovljivi izvori energije postaju globalno dominantni već 2025. godine

Foto: Pxhere

Solarni paneli

Solarna energija i vetar čine 95 odsto novoizgrađenih globalnih obnovljivih izvora energije (OIE) u protekloj godini. U najnovijem izveštaju Međunarodne agencije za energiju (IEA, International Energy Agency), navodi se da će OIE već početkom sledeće godine premašiti udeo ugalja u svetskoj proizvodnji struje, čime će postati najveći izvor električne energije.

Kako se ocenjuje u najnovijem izveštaju IEA, uprkos nezapamćenom rastu udela obnovljivih izvora u svetu u poslednjih 12 meseci, svet treba da „učini još više, (kako bi se došlo) do zacrtanih trostruko većih kapaciteta 2030. godine.

Očekuje se da će se solarna i energija vetra do 2028. godine više nego udvostručiti u Sjedinjenim Američkim Državama, Evropskoj uniji, Indiji i Brazilu, u poređenju sa periodom pre pet godina.

„Novi izveštaj IEA pokazuje da je prema sadašnjim politikama i tržišnim uslovima, globalni kapacitet obnovljivih izvora već na putu da se poveća za dva i po puta do 2030. To još nije dovoljno da se postigne cilj ‘COP28’ (konferencija Ujedinjenih nacija o klimatskim promenama, dubai 2023.) o utrostručenju obnovljivih izvora energije, ali mu se približava“, rekao je izvršni direktor IEA Fatih Birol.

Prema njegovim rečima, vetar i solarni paneli na kopnu danas su jeftiniji od novih elektrana na fosilna goriva.

„Još postoje neke velike prepreke koje treba prevazići, uključujući teško globalno makroekonomsko okruženje. Za mene, najvažniji izazov za međunarodnu zajednicu predstavlja brzo povećanje finansiranja i upotreba obnovljivih izvora energije u većini ekonomija u nastajanju i u razvoju, od kojih su mnoge zaostale u novoj energetskoj ekonomiji. Uspeh u ostvarenju trostrukog cilja zavisiće od ovoga“, dodao je Birol.

OD ZEMLJE DO ZEMLJE – RAZLIČITE POTREBE

Ono što je potrebno za utrostručenje obnovljivih izvora energije do 2030, kako se dodaje, značajno varira u zavisnosti od zemlje, regiona i tehnologije koja se primenjuje u izgradnji obnovljivih izvora.

Izveštaj IEA, kako se naglašava, prikazuje bržu primenu politike koja pokreće rast kapaciteta obnovljivih izvora energije za 21% veći nego u glavnoj prognozi. To bi, kako se ocenjuje, bio pravi put da se ispuni globalno obećanje za trostruko povećanje obnovljivih izvora.

U naprednim, velikim privredama, zemljama u razvoju izazove predstavljaju  politička nesigurnost, krhko ekonomsko okruženje, mala ulaganja u infrastrukturu, glomazne administrativne barijere i kašnjenja.

U drugim zemljama, pak, to bi kako se naglašava problem bi mogao da bude pristup finansijama, kao kruta državna regulativa.

Vetroelektrane stabilne kao nuklearke

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.