Svet

26.10.2015. 20:18

B92

Autor: Nova Ekonomija

OPEK za pet godina ostaje bez novca ako cena nafte ne poraste

Svet

26.10.2015. 20:18

Ako cena sirove nafte ostane oko 50 dolara po barelu, većina zemalja članica OPEK-a u narednih pet godina ostaće bez gotovine.
Dvostruko niži prihodi poklopili su se sa većim troškovima zbog ratova u regionu.
Ako cena sirove nafte ostane oko 50 dolara po barelu, većina zemalja članica OPEK-a u narednih pet godina ostaće bez gotovine. Taj upozoravajući izveštaj objavio Međunarodni monetarni fond (MMF). To se odnosi i na najveće zemlje, poput Saudijske Arabije, Omana i Bahreina.
Niska cena nafte, iz regiona je samo ove godine odnela oko 360 milijardi dolara, procenjuje MMF. Veliki budžetski viškovi u zemljama OPEK-a stvoreni dok je nafta bila oko 100 dolara, brzo su se počeli da se tope i otkad je cena pala na 45 dolara pre im veliki deficiti. Pogledajte kolika bi trebalo da bude cena nafte da bi članice OPEK-a održale svoje budžete. 
Mnoge od tih zemalja već posežu za rezervama. 
„Izvoznici nafte moraće da usklade potrošnju s prihodima kako bi održali fiskalnu stabilnost“, stoji u izveštaju MMF-a. 
OPEK je odlučio da neće smanjivati proizvodnju nakon što su američka naftna industrija a zatim i mlitav ekonomski oporavak i usporavanje kineske ekonomije srušili cene. Istovremeno, potrošnja im je porasla zbog ratova u regionu i nestabilnih finansijskih tržišta. 
Najveći svetski proizvođač nafte Saudijska Arabija, trebalo bi da prodaje naftu za 106 po barelu da bi uravnotežila budžet, procenjuje MMF, i neće imati dovoljno rezervi da duže izdrži barel na 50 dolara. 
Početkom godine prodajom obveznica zadužili su se za 4 milijarde dolara, a saudijska centralna banka u zadnjih je šest meseci iz fondova poput Blackrock povukla 70 milijardi dolara. Deficit tekućeg računa bilansa plaćanja nakon godina viškova skočio je na 20 posto BDP-a ove godine, procenjuje Capital Economics. 
Još uvek imaju 700 milijardi dolara rezervi, ali se one brzo smanjuju, upozorava MMF, jer se Saudijska Arabija suočava sa dvostrukim deficitom.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. NOVINARI,
    ISPITAJTE PROBLEME SA KLIMAMA PO AUTOBUSIMA KOJE NISU RADILE CELO LETO PROSLE GODINE JER „TENDER ZA POPRAVKU KLIMA NIJE NA VREME PODNET“, A SAD JE OBJAVLJEN U JUNU I DOBIO GA JE NEKI VULIN IZ NOVOG SADA (A ALEKSANDAR VULIN JE IZ NOVOG SADA…),STO ZNACI DA JE NAMESTEN TENDER I STO JE JOS GORE ZNACI DA CEMO SE I OVE GODINE KUVATI PO AUTOBUSIMA(NARAVNO SAD IM JE IZGOVOR DA NE SME KLIMA ZBOG KORONE…)PA NEK SE ONDA GOSPODA IZ VLADE VOZE U ODELIMA,SA MASKAMA NA LICU U AUTOBUSU BEZ KLIME NA 30 I KUSUR STEPENI…

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.