Plastične kese debljine od 15 do 50 mikrona biće izbačene iz upotrebe u Crnoj Gori jer je usvojen Predlog zakona o upravljanju otpadom.
Šest meseci nakon što zakon stupi na snagu, odnosno u prvoj polovini 2024. godine, iz upotrebe će u potpunosti biti izbačene plastične kese.
Prema zakonu, prodavac lagane plastične kese za nošenje, debljine zida od 50 i više mikrona, plaćaće naknadu.
Sredstva od ove naknade uplaćivaće se na račun Fonda za zaštitu životne sredine i moći će da se koriste samo za finansiranje i kofinansiranje aktivnosti podizanja svesti i pružanja informacija javnosti i kampanja za štetnost upotrebe plastičnih kesa na životnu sredinu.
Ministarka ekologije, prostornog planiranja i urbanizma Crne Gore Ana Novaković Đurović rekla je da će biti formirana inspekcija na nivou države čiji će osnovni zadatak biti da vrši kontrolu implementacije lokalnih planova upravljanja komunalnim otpadom.
„Razlozi za ovakvo zakonsko rešenje su pre svega neefikasnost nadzora komunalne inspekcije i komunalne policije“, kazala je ona, navodi se na sajtu Vlade Crne Gore.
Kao jednu od ključnih predloženih izmena u zakonu navela je Program proširene odgovornosti proizvođača.
Pod tim se podrazumeva da uvoznici i proizvođači u Crnoj Gori imaju celokupnu organizacionu i finansijsku odgovornost da proizvode koji postanu otpad zbrinu.
RTCG nedavno je pisao da svakoga dana prosečni stanovnik Podgorice proizvede više od kilogram otpada dnevno, pa tako gradska čistoća svakoga dana sakuplja 10 odsto više otpada nego u istom periodu prošle godine.
Kako se navodi u tekstu, u Crnoj Gori se reciklira manje od dva odsto otpada, dok je strategijom predviđeno 50 odsto recikliranog otpada.
Vrhovni sud SAD je stao na stranu proizvođača herbicida Raundap za poljoprivredu i baštovanstvo u presudi koja će, kako se očekuje, blokirati hiljade tužbi u kojima se tvrdi da proizvođač nije upozorio ljud...
Američki Senat, gornji dom Kongresa, je usvojio republikansko-demokratski predlog zakona koji ograničava investitorima da kupuju stanove i olakšava izgradnju pristupačnih stanova i kuća u Sjedinjenim Američk...
Vlada Francuska je službe za vanredne situacije i vojsku stavila u stanje pripravnosti zbog šumskih požara, zabranila pijenje alkohola na javnom mestu i otkazala neka sportska takmičenja da bi se izborila sa...
Portparol iračkog Ministarstva za naftu Salim Farhud izrazio je očekivanje da će se proizvodnja nafte vratiti na nivo pre rata "u roku od jednog do dva meseca", prenela je iračka agencija INA na društvenim ...
NOVA EKONOMIJA
prtplatite se za čitanje premium sadržaja
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rsInforamcije koje imaju dodatnu vrednost
Koristimo kolačiće kako bismo osigurali da vam pružimo najbolje iskustvo na našoj veb stranici. Ako nastavite da koristite ovaj sajt, pretpostavićemo da ste saglasni sa tim.