Cena nafte je naglo porasla i taj trend ne pokazuje znake usporavanja samo nedelju dana nakon što su SAD i Izrael napali Iran, što je izazvalo sukobe u celom regionu, piše novinska agencija Asošiejted pres.
U tom sukobu gotovo svaka zemlja Bliskog istoka pretrpela je štetu od raketnih ili napada dronovima, a brodovi koji prevoze oko 20 miliona barela nafte dnevno zaglavljeni su u Persijskom zalivu, zbog nemogućnosti da bezbedno prođu kroz Hormuški moreuz, uzani ulaz u zaliv.
Poremećaji i oštećenja ključnih naftnih i gasnih postrojenja u regionu doveli su do prekida u snabdevanju naftom i gasom, prenosi agencija Beta.
Cene nafte su juče premašile 90 dolara po barelu, a otvaranje berzi se očekuje u ponedeljak, 9. marta..
Posledica je povećanje troškova za benzin, dizel i avionsko gorivo, što će se osetiti i među običnim narodom, na pumpama, navodi agencija.
Prevoznici Zapadnog Balkana će uskoro ponovo blokirati prelaze, dogovaraju se oko datuma