Svet

07.02.2021. 15:56

Biznis i finansije

Autor: Nova Ekonomija

„Potraga za nebeskom istinom“ uskoro stiže na Mars

U naredne dve nedelje do planete Mars trebalo bi da stignu tri svemirske misije sa Zemlje, jedan orbiter i dva lendera, pišu Biznis i finansije. Tri misije već sedam meseci putuju svemirskim prostranstvima, a jedna od njih nosi naziv "Potraga...

Foto: Pixabay

Svet

07.02.2021. 15:56

U naredne dve nedelje do planete Mars trebalo bi da stignu tri svemirske misije sa Zemlje, jedan orbiter i dva lendera, pišu Biznis i finansije. Tri misije već sedam meseci putuju svemirskim prostranstvima, a jedna od njih nosi naziv „Potraga za nebeskom istinom“.

Iza tri svemirske misije stoje tri različite države, Sjedinjene Američke Države, Kina i Ujedinjeni Arapski Emirati, a sve tri letelice lansirane tokom jula 2020. godine.

Misije će istraživati drevni život na Marsu.

Razlog što su sve tri misije otišle prema Marsu, praktično u isto vreme naučnici objašnjavaju činjenicom da je tokom prošle godine postojalo razdoblje od mesec dana kada su orbite Zemlje i Marsa bile dovoljno blizu da bi putovanje tih misija bude kraće i da iznosi sedam meseci.

UJEDINJENI ARAPSKI EMIRATI LANSIRALI SATELIT NA MARS

Ujedinjeni Arapski Emirati lansirali su 19. jula 2020. iz japanskog svemirskog centra Tanegašima svoju prvu misiju na Mars. 

Ovo je najmanje rizična misija od tri navedene jer će letelica ostati u orbiti Marsa i neće proći zahtevnu proceduru sletanja.

Satelit je vredan 219 miliona dolara i analiziraće atmosferu Marsa, proučavaće dnevne i sezonske vremenske promene na planeti.

Naučnici smatraju da je Mars nekada bio bogat vodom, a vrlo verovatno i životom.

Neka istraživanja, prema saopštenju svemirske agencije Ujedinjenih Emirata, govore da je Mars postao suva planeta zbog klimatskih promena, koje su uzrokovale gubitak njegove atmosfere.

Prema njihovim rečima, istraživanje bi trebalo da pruži odgovor i koji je bio razlog da atmosferske čestice pobegnu Marsovoj gravitaciji.

KINA LANSIRALA PRVU BESPILOTNU MISIJU NA MARS

Kineska misija „Tianwen-1“ pridružila se vodećim svemirskim agencijama u potrazi za znakovima života na Crvenoj planeti – Marsu, pa je 23. jula 2020. na Mars lansirala sopstveni rover. 

Naziv letelice „Tianwen-1“, u prevodu znači „potraga za nebeskom istinom“.

Ona je lansirana sa ostrva Hainan na južnoj obali Kine, a sastoji se od orbitera i rovera. 

U orbitu planete bi trebalo da stigne 10. februara, iako će rover na planetu pokušati da se spusti tek u julu i to na području naziva „Utopia Planitia“. 

NASA je ranije na tom mestu otkrila moguće znakove postojanja leda.

Kada sleti na Mars, kineski rover bi trebalo da traga za podzemnim vodama i dokazima o postojanju drevnih oblika života. 

Kineski rover na solarni pogon težine je 240 kilograma i tri meseca će nakon sletanja tražiti biomolekule i druge naznake života. 

Kineski orbiter bi, sa druge strane, trebalo da kruži oko Marsa još dve godine.

NASA ŠALJE PČELE I ROBOTE U SVEMIR

NASINA misija Mars 2020 lansirana je sa Floride u Sjedinjenim američkim Državama 30. jula 2020. godine.

Trebalo bi na dalekoj planeti da istražuje njenu geološku prošlost, ali i da traga za mogućim znakovima života. 

NASIN rover „Perseverance“ trebalo bi da sleti na Mars 18. februara.

On ima 19 kamera kojima će slikati krajolike Marsa, dok će četiri druge kamere snimati proces ulaska u atmosferu i sletanja na tlo.

Rover je opremljen i minijaturnim helikopterom „Ingenuity“ koji teži samo 1.8 kilograma i koji će biti prva mašina tog tima koja će leteti na nekoj drugoj planeti.

Vanzemaljski život namerava da istraži i evropska misija „ExoMars“, koja bi takođe trebalo da bude lansirana u julu, ali je to odloženo zbog tehničkih problema i pandemije koronavirusa. 

Do sada su samo svemirske misije Sjedinjenih Država uspešno sletele na Mars i to osam puta od 1976. godine.

Više od polovine letelica koje su lansirane da bi dodirnule tlo Crvene planete je ili eksplodiralo ili izgorelo ili se srušilo na površinu Marsa.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.