Svet

01.07.2016. 14:12

Beta

Autor: Nova Ekonomija

Slovačka danas preuzela od Holandije predsedavanje EU

Svet

01.07.2016. 14:12

Slovačka preuzela od Holandije šestomesečno predsedavanje EU, verovatno u najosetljivijim trenutku u istoriji bloka, nakon što su pre nedelju dana Britanci na referendumu glasali za izlazak iz Unije.

Slovački premijer Robert Fico izjavio je u Bratislavi da će Slovačka, tokom predsedavanja Evropskom unijom koje je danas preuzela na šest meseci, izbegavati da se produbljuju razlike između zemalja članica, čak i o migracijskoj krizi, već će naglašavati i ubrzavati primenu onih mera i politika gde vlada sloga.

Biće to prvo predsedavanje Slovačke, a 116. rotirajuće predsedavanje EU.

„Dozvolite mi da naglasim da vlada Slovačke želi da bude časni posrednik o problemu migracije, pre svega da se usredsredi na pozitivnu agendu, a iz kuhinje Evropske komisije je došlo puno pozitivnog – povratak Šengenu, pametne granice, čeka nas projekt Evropske pogranične straže. Naša je obaveza da vršimo pritisak da se to što pre implementira. U temama u kojima imamo podele, daćemo prostor za diskusiju. Nemamo interesa da se produbljuju razlike“, kazao je Robert Fico na konferenciji za novinare povodom preuzimanja predsedavanja.

Iako će pitanje Bregzita dominirati slovačkim predsedavanjem, prioriteti Bratislave biće i jačanje ekonomije EU, unapređenje zajedničkog tržišta, rad na održivoj migrantskoj politici i angažovanje u spoljnim odnosima u kontekstu trgovinskih aranžmana i politike proširenja.

Problem da Slovačka uspešno tokom predsedavanja traga za rešenjima migracijske krize ne vidi ni šef Evropske komisije Žan Klod Junker, bez obzira na to što je Slovačko zbog obavezujućih kvota za izbeglice tužila Evropsku uniju sudu.

„Nisam imao osećaj da slovačka vlada želi da objavi rat Evropskoj komisiji. Migracija jeste komplikovan problem i za EU i za Slovačku i za same migrante koji su pogođeni. To je sukob slovačke i Evropske komisije u nekim pitanjima, ne u svim. Nema sukoba oko zaštite granica, plave karte, pametnih granica. Ne treba to precenjivati“, kazao je Žan Klod Junker.

Slovački premijer kazao je da izlaz iz situacije u kojoj oko dela mera za suočavanje sa migracijskom krizom vlada sloga, a oko dela ima duboke podele, može da bude fleksibilnije posmatranje ukupnog angažovanja članica, a ne samo insisitranje na kvotama.

Slovačka je ušla u Uniju pre 12 godina sa još devet mahom bivših komunističkih zemalja iz centralne i istočne Evrope. Ta zemlja je i članica zone evra od 2009. godine.

Jedan od prvih zadataka Slovačke kao predsedavajuće EU biće organizovanje samita EU u Bratislavi 16. septembra na kome će lideri 27 članica razgovarati o budućnosti Unije posle odlaska Britanije.

Taj samit, prvi od 2010. koji će biti održan van Brisela, biće neformalan jer Britanija još nije izašla iz EU ali njen premijer nije pozvan.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. Da, dočim će sankcije Rusiji srednjeročno razoriti Evropu. Ali, nema veze, važno je da će američki agenti u evropskoj vladi, poput Borelja i ginekologa Ursule fon der Lajen, ispuniti svoje tajne zadatke.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.