Svet

12.04.2022. 14:22

Reuters

Autor: Nova Ekonomija

Societe Generale se povlači iz Rusije i prodaje Rosbank ruskom oligarhu

foto: Pixabay

Svet

12.04.2022. 14:22

Francuska banka Sosijete ženeral (Societe Generale) saopštila je u ponedeljak da će napustiti Rusiju i dobiti prihod od 3 milijarde evra (3,3 milijarde dolara) od prodaje svoje jedinice Rosbanke (Rosbank) firmi Interros kapitalu, povezanoj sa ruskim oligarhom Vladimirom Potanjinom, prenosi Rojters.

Rosbanka će se ponovo pridružiti poslovnoj imperiji Potanjina, šefa rudarskog giganta Norilsk Nickel. Iako finansijski uslovi ugovora nisu objavljeni, iz Sosijete ženeral su saopštili da će otpisati 3,1 milijardu evra, što uključuje 2 milijarde evra na knjigovodstvenu vrednost Rosbanke, a ostatak je povezan sa poništavanjem rezervi za konverziju u rubljama.

Ko je sve otišao iz Rusije?

Sosijete ženeral, prva velika zapadna banka koja je najavila izlazak iz Rusije, ranije je označila rizik od otpisa svog udela u Rosbanki koji iznosi 99 odsto, a investitori kažu da je njen izlazak iz Rusije uklonio mnoge neizvesnosti. 

Banka je obećala je da će se pridržavati planova za dividendu i otkup akcija od 915 miliona evra.

Analitičar Morningstara Johan Šolc primetio je da su akcije Sosijete ženerala porasle za 7 odsto na vestima, iako je Rusija imala samo oko 2 odsto zarade ove banke.

„To pokazuje koliki je popust na tržištu za potencijalne ruske rizike. Ovo povlači crtu u pesku“, rekao je on i naglasio kako Sosijete ženeral u suštini daje posao besplatno.

Interros je, međutim, pristao da otplati podređeni dug Rosbanke od oko 500 miliona evra.

Analitičari američke Citi banke su rekli da je ova vest „dobro iznenađenje za tržište, s obzirom na mali kapitalni uticaj i smanjenje budućeg rizika, kao i potvrda politike dividendi“.

Banke sa ruskim kapitalom sigurne i pod nadzorom, kaže NBS

Ali prodaja Potanjinu nije naišla na opšte odobravanje, piše Rojters.

„Malo je uznemirujuće što je ovo na kraju ogroman poklon jednom od najbogatijih oligarha“, rekao je Džerom Legras, šef istraživanja u Axiom Alternativnive Investments.

Francusko ministarstvo finansija odbilo je da odgovori da li je vlada imala ulogu u pregovorima, a odbilo je i da komentariše Potanjinov status pojedinca koji je pod sankcijama.

Ruska invazija na Ukrajinu, koju Moskva opisuje kao „specijalnu operaciju“, podstakla je talas stranih kompanija da zatvore svoja ruska preduzeća. 

Legras je objasnio da je izlazak Sosijete ženerala iz Rusije izvršio pritisak na druge da deluju.

Italijanska UniCredit banka i austrijska Raiffeisen banka još uvek razmatraju svoju budućnost u Rusiji, dok američka banka Citi pokušava da rastereti franšizu potrošačkog bankarstva.

„Izazov u ovom okruženju je kome možete prodati? Lakše je prodati uz veliki popust ili otići kada je to 2 odsto vaše zarade nego ako je trećina“, rekao je Šolc iz Morningstara, misleći na Raiffeisen koji zarađuje skoro 30 odsto neto dobiti iz Rusije.

Upitan da li sporazum SocGena znači da druge kompanije mogu da prodaju svoju imovinu ruskim kupcima, portparol Kremlja Dmitrij Peskov je rekao da to zavisi od odluke vlasnika određene kompanije koja napušta Rusiju.

Iz Sosijete ženerala su rekli da će sporazum omogućiti da napusti Rusiju na „efikasan i uredan način“ i da obezbedi kontinuitet za klijente i zaposlene Rosbanke.

Potanjinova holding kompanija je bila vlasnik Rosbanke od 1998. godine, pre nego što je francuska banka kupila udeo 2006. godine i spojila ga sa svojim drugim ruskim operacijama 2010. godine Sosijete ženeral je platio 317 miliona dolara za svojih početnih 10 odsto udela u Rosbanki.

Potanjin, drugi najbogatiji čovek Rusije sa imovinom vrednom 27 milijardi dolara prema procenama časopisa Forbs, radio je u Ministarstvu spoljne trgovine Sovjetskog Saveza, a kasnije kao bankar pre nego što je osnovao Interros 1990. godine.

Tokom devedesetih godina prošlog veka, Potanjin je bio prvi potpredsednik ruske vlade, rukovodio je prvim talasom privatizacije bivših državnih preduzeća i sam je kupio nekoliko velikih preduzeća, uključujući udeo u rudarskom gigantu Nornikl.

Posle invazije Moskve na Ukrajinu, koja je počela 24. februara, on je rekao da bi konfiskacija imovine kompanijama koje su napustile Rusiju uništila poverenje investitora decenijama kao i da je na najvažniji cilj Interrosa je da održi stabilnost Rosbanke i stvori nove mogućnosti za njene klijente i partnere.

Interros je rekao da bi dogovor sa Rosbankom trebalo da bude zatvoren u narednih nekoliko nedelja nakon svih neophodnih regulatornih odobrenja.

Francuski finansijski nadzornik AMF odbio je da komentariše.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.