Vesti iz sveta

25.04.2020. 16:05

Saopštenje

Autor: Nova Ekonomija

STO i MMF pozvale na ukidanje zabrana izvoza hrane i medicinske opreme

Svetska trgovinska organizacija (STO) i Međunarodni monetarni fond (MMF) pozvale su države da ukinu zabrane izvoza medicinske opreme i hrane. STO i MMF su u zajedničkom saopštenju izrazili zabrinutost zbog sve češćih uvođenja r...

Foto: Pixabay

Svetska trgovinska organizacija (STO) i Međunarodni monetarni fond (MMF) pozvale su države da ukinu zabrane izvoza medicinske opreme i hrane.

STO i MMF su u zajedničkom saopštenju izrazili zabrinutost zbog sve češćih uvođenja restrikcija na izvoz i drugih postupaka koji ograničavaju trgovinu važnom medicinskom opremom i hranom i pozvali su države da se od toga suzdrže i oslone na prekogranične mreže za proizvodnju i distribuciju.  

„Ubrzavanje uvoza važne medicinske opreme znači spasavanje života i sredstava za život. Slična pažnja treba da bude posvećena omogućavanju izvoza dobar kao što su lekovi, zaštitna oprema i respiratori. Predviđajući potrebe zemalja da reaguju na domaće krize, pravila STO omogućavaju privremene restrikcije izvoza radi izbegavanja ili ublažavanja kritičnih nestašica. Pozivamo vlade na oprez prilikom implementacije takvih mera u trenutnim okolnostima“, navodi se u saopštenju.

STO i MMF procenjuju da kolektivno ograničavanje izvoza može biti „opasno kontraproduktivno“, jer ono što ima smisla uraditi u izolovanoj hitnoj situaciji može tokom globalne krize naneti ozbiljnu štetu. Mere ograničenja mogu prekinuti lance snabdevanja, smanjiti proizvodnju i pogrešno preusmeriti važne proizvode i radnike sa mesta na kojima su najpotrebniji.

„Rezultat je produženje i pogoršanje zdravstvene i ekonomske krize, sa verovatno izuzetno ozbiljnim posledicama po siromašne i ranjive zemlje“, piše u zajedničkom saopštenju. SZO i MMF ocenjuju da su ograničenja na izvoz hrane uvedena uprkoz dobrom snabdevanju, i da ona, sudeći prema ranijim iskustvima iz vremena globalne finansijske krize, vode ka još većim neizvesnostima i poskupljenjima.

Organizacije su izrazile zabrinutost i povodom nemogućnosti radnika u poljoprivredi da odu na mesto žetve, jer bi rod na poljima mogao da istruli, a setva da bude manja, što će uticati i na domaće i na globalno snabdevanje i povećati nesigurnost u vezi sa hranom.  

„Apelujemo na vlade da se ovim izazovima bave bezbedno i proporcionalno… Pozivamo vlade da se suzdrže od uvođenja ili pooštravanja restrikcija na izvoz i drugu trgovinu i da brzo rade na uklanjaju onih koje su uvedene od početka godine“, saopštili su SZO i MMF. 

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.