Međutim, došlo je do velikog usporavanja u razvijenim ekonomijama, uključujući prognozirane oštre rezove na 0,5 odsto i za SAD i evrozonu, što bi moglo nagovestiti novu svetsku recesiju za manje od tri godine nakon poslednje.
NBS: Godina velikih izazova, inflacija 15 odsto, devizne rezerve 18 milijardi evra
Sumorni izgledi će biti posebno teški za tržišta i ekonomije u razvoju, koje se bore sa velikim teretom duga, slabljenjem valuta i rastom prihoda, kao i usporavanjem poslovnih investicija.
„Usporavanje rasta poslovnih investicija imaće poražavajuće posledice na obrazovanje, zdravstvo, siromaštvo i infrastrukturu, uključujući i sve veće zahteve usled klimatskih promena“, istakao je predsednik Svetske banke Dejvid Malpas u saopštenju.
Rast Kine u 2022. pao je na 2,7 odsto, što je drugi najniži rezultat od sredine 1970-ih, izuzimajući 2020. godinu, kada je usled pandemije kovida došlo do previranja na tržištu nekretnina i suše, koji su pogodili potrošnju, proizvodnju i ulaganja, stoji u izveštaju Svetske banke.
Predviđen je oporavak rasta na 4,3 odsto za 2023. godinu, što je 0,9 procentnih poena ispod junske prognoze.
Svetska banka primećuje da su neki inflatorni pritisci počeli da jenjavaju krajem 2022. godine zbog nižih cena energije i roba, ali da usled novih rizika bazna inflacija može potrajati.
To bi moglo dovesti do toga da centralne banke reaguju povećanjem kamatnih stopa više od trenutno očekivanog, što će dodatno usporiti globalni privredni rast, dodaje se u saopštenju.
Svetska banka je zatražila veću podršku međunarodne zajednice zemljama sa niskim prihodima koje su u sve većem riziku od dužničke krize.
Potrebna su nova koncesiona finansiranja i grantovi zajedno sa korišćenjem privatnog kapitala i domaćih resursa koji pomažu u povećanju ulaganja u klimatsku adaptaciju, ljudski kapital i zdravlje, navodi se u izveštaju.