Svet

11.12.2020. 14:54

fDi Intelligence

Autor: Nova Ekonomija

Terapije zasnovane na psilocibinu dobijaju podršku investitora u SAD

U poslednjih nekoliko meseci u Severnoj Americi zabeležen je nalet aktivnosti sa psihodelicima, naime neki američki gradovi i države legalizovali su psilocibin, a kompanije za biotehničku terapiju uz pomoć psihodelije počele su da prikupljaju ...

Foto: Pixabay

Svet

11.12.2020. 14:54

U poslednjih nekoliko meseci u Severnoj Americi zabeležen je nagli skok investicija u psihodelična sredstva, nakon što su neki američki gradovi i države legalizovali psilocibin, a biotehničke kompanije počele su da prikupljaju institucionalni kapital i osnivaju istraživačke i razvojne centre u inostranstvu za ove supstance, piše magazin fDi.

U novembru je država Oregon dekriminalizovala posedovanje svih lekova i legalizovala upotrebu psilocibina, jedinjenja prirodnog porekla koje se nalazi u „magičnim pečurkama“, za medicinsko lečenje. 

Ovo se desilo dok su biotehnološke kompanije koje razvijaju terapije psilocibinom, poput Compass Pathways-a, već počele da prikupljaju kapitalna sredstva putem inicijalne javne ponude (IPO).

Na obe strane Atlantika, terapija koja koristi psilocibin postaje sve popularnija, dok interes investitora raste. 

U 2017. godini britanski Centar za mentalno zdravlje procenio je da su mentalni problemi na poslu zemlju koštali 34,6 milijardi funti, u poređenju sa 26 milijardi funti deset godina ranije. 

Globalna predviđanja za finansijske troškove mentalnog zdravlja kreću se u milijardama, a kako COVID-19 pogoršava stope anksioznosti, depresije i zavisnosti, nije ni čudo što kapital dolazi u pomoć, navodi fDi.

Investicijski tragač fDi Markets je ove godine zabeležio dva projekta u ovom sektoru. Uprkos naporima za legalizaciju, način na koji se kompanije „udvaraju“ investitorima i stiču regulatorno odobrenje su i dalje delikatna tema.

Kanadska kompanija Mydecine, koja razvija i proizvodi lekove od pečurki, otvorila je laboratoriju u Denveru usredsređenu na medicinsku primenu gljiva bez psilocibina i čeka odobrenje američke Uprave za suzbijanje narkotika (DEA).

„Mislimo da su SAD neverovatno tržište“, kaže izvršni direktor Mydecine-a Džoš Barč, dodajući da su dekriminalizacija u Oregonu i lobiranje u Vašingtonu doveli do „talasa prihvatanja“ i „promene načina razmišljanja“.

Usled pandemije i drugog talasa zaključavanja širom Evrope i Severne Amerike, zabrinutost oko mentalnog zdravlja i blagostanja verovatno će postati još izraženija.

Barč očekuje porast posttraumatskog stresnog poremećaja i skok zloupotrebe supstanci, za koje je psilocibin jedinstven tretman. 

„Ljudi će aktivno tražiti naprednija, inovativnija i manje štetna rešenja“, kaže on.

Teško je ne praviti poređenja sa razvojem industrije kanabisa tokom poslednjih deset godina, pri čemu su se zakonske promene uskladile sa javnim prihvatanjem da bi se stvorila više milijardi dolara vredna medicinska industrija. 

Napori za legalizaciju u SAD uklonili su veći deo stigme vezane za alternativnu, psihoaktivnu medicinu, a opioidna kriza u zemlji dovela je do veće otvorenosti u pogledu biljnih alternativa.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.