Svet

24.01.2019. 16:11

Autor: Aleksandar Vučić

Trgovinski rat Vašingtona i Pekinga je možda dobra prilika za Indoneziju

Svet

24.01.2019. 16:11

Trgovinski spor između Vašingtona i Pekinga mogao bi da otvori mogućnosti za druge aktere u Aziji, rekao je indonežanski ministar industrije.
„Svet će biti bolji ako odnosi Kine i SAD budu skladniji. Tu je i neki prikriveni blagoslov za zemlju kao što je Indonezija, zbog mogućnosti ekonomskog rasta u drugim regionima, osim u Kini“, rekao je Airlanga Hartarto. 
Ministar je dodao da Indonezija može imati koristi od priliva više investicija u zemlju, dok će čitav region možda čak postati stabilniji nakon ovog sukoba. 
Shodno tome, rast realnog BDP-a ove azijske zemlje blago je porastao na 5,3% u prvoj polovini prošle godine, dok je kinesko-američki spor povećavao zamah. 
Indonezija želi da postigne još ambiciozniji cilj. Da do 2030. postane jedna od 10 najvećih globalnih ekonomija, kaže Hartarto. Štaviše, mogla bi postati četvrta najveća ekonomija do 2045. godine, dodao je on, navodeći prognozu britanske konsultantske kuće PricevaterhouseCoopers. 
Ranije ovog meseca, multinacionalna banka Standard Chartered predvidela je da će Indonezija ući u prvih pet ekonomija u narednih 11 godina, zauzimajući četvrto mesto iza Kine, Indije i SAD-a. 
Američko-kineski trgovinski konflikt počeo je u julu prošle godine, kada je američki predsednik Donald Tramp primenio dodatne carine na kineski uvoz zbog, kako je rekao, nepoštenih trgovinskih praksi u Pekingu. Posle nekoliko rundi obostranog uvođenja taksi, kineska roba vredna 250 milijardi dolara pogođena je taksama SAD, dok je Kina odgovorila taksama na američku robu vrednu 110 milijardi dolara, ciljanim na politički važne industrije kao što je poljoprivreda. 
Vašington je zapretio da će povećati carine na 200 milijardi dolara kineskog uvoza pre nego što se Tramp sastao sa svojim kineskim kolegom Si Đinpingom kako bi zaustavio spor u decembru. 
Tokom svog obraćanja publici na Svetskom ekonomskom forumu, potpredsednik Kine Vang Kišan izjavio je da su dve najveće svetske ekonomije „međusobno neophodne, tako da njihovi odnosi moraju biti obostrano korisni“. 
„To je stvarnost. Nijedna strana ne može bez druge strane“, izjavio je Vang. 
Dve zemlje su trenutno u pregovorima da bi izbegle dalje trgovinske tenzije kada 90-dnevno primirje istekne 1. marta. Poslednja runda pregovora održana je u Pekingu 7. i 9. januara. 
Međutim, postoji bojazan da bi se taj proces mogao zaustaviti, kako je objavio Financial Times, da je Vašington odbio predloge za održavanje potpredsedničkih razgovora kako bi se otvorio put za sledeći sastanak na višem nivou. Peking insistira da dve strane ostanu u kontaktu tokom trgovinskih pregovora, prema kineskom ministarstvu inostranih poslova.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.